Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hüseyin Paşa’ya Neden “Mezemorta” denildi?

 Hüseyin Paşa’ya Neden “Mezemorta” denildi?1

Bir Osmanlı Kalyoncusu    Osmanlı devlet adamlarının başta sadrazamlar olmak üzere neredeyse tamamının bir veya birden fazla lakabı bulunmaktadır.
Bu şekilde lakap takılan bir şahsiyet de Mezemorta Hüseyin Paşa’dır. Hüseyin Paşa’nın Moritanyalı veya Mayorka asıllı olabileceği tahmin edilmektedir. Gençliğinde Osmanlı Devleti’nin Garp Ocakları’na m ensup bir denizci olarak İspanyollara karşı girişilen bir savaşta, sekiz on yerinden aldığı darbelerle ağır yaralanmış ve öldü zannedilmişti. Fakat bir müddet sonra iyileşmesi üzerine kendisine İtal- yancada “yarı ölü” manasına gelen “Mezzomorto” kelimesinden bozma “Mezemorta” lakap olarak verilmiştir. On yedi yıl gibi uzun bir vakit esaret hayatı yaşayan Hüseyin Paşa, fidye karşılığı serbest bırakılmıştır.

Hüseyin Paşa, Karlofça Antlaşmasından sonra Akdeniz’deki korsanları temizlemekle görevlendirildi. 21 Mayıs 1701’de donanmayla denize açıldı ve Ağustos 1701’de Pera Adası’nda vefat etti. Dokuz gün sonra Sakız’a getirilerek defnedildiği haberi İstanbul’a ulaştı. Mezarının Eğriboz’da olduğu rivayeti de vardır.
Kaynaklar: Mehmet Ipşirli, “OsmanlI’da Lakap”, DİA, c. 27, Ankara 2003; Idris Bostan, “Mezemorta Hüseyin Paşa”, DİA, c. 29, Ankara 2004, s. 524; İsmail Hami Da- nişmend, izahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi, c. 5, İstanbul 1971.

 

Mezemorta Hüseyin Paşa'ım ı Koyunadalanrı Muhaıebesi

Mezemorta Hüseyin Paşa’nın Koyunadalanrı Muhaıebesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.