Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gerhard Herzberg

Herzberg, GerhardEkran Alıntısı

Alman asıllı Kanadalı fiziksel kimyacı (Hamburg 1904). Darmstadt Teknoloji Enstitüsü’nde asistanlık yapan Gerhard Herzberg, Naziler tarafından sınır dışı edilince Kanada’ya yerleşti. Saskatchevvan Üniversitesi’nde ve Chicago (ABD) Yerkes gözlemevinde profesörlük ya­pıp, atom ve molekül tayfölçümü alanında çalışarak, helyum, vb. atomlarının çeşitli enerji durumlarını ince­ledi. Molekül tayfölçümünde özellikle metil kökü (CH3) gibi serbest kökler ile iki atomlu ve çok atomlu çeşitli moleküllerin elektron yapısını ve geometrisini ortaya koydu. Ayrıca, gezegen dışı atmosferlerde hidrojen molekülünü ayırt etmek için bir yöntem bulup, 1971’de Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

Başlıca yapıtları: Atomic Spectra and Atomic Struc- ture (Atom Tayfı ve Atom Yapısı, 1944); Molecular Spectra and Molecular Structure(Mo\ekü\Tayfı ve Mo­lekül Yapısı, 3 cilt, 1936-1966).

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.