Host | Hosting Çeşitleri

host

Host veya Hosting Hostingler 2’ye ayrılır. Windows veya linux hosting olarak ikiye ayrılır.

Linux Hosting Php+Mysql+Cpanel gibi sistemleri destekleyen bir makinadır. Linux hosting de  özel cms yazılımlarınız ister hazır blog sistemleri olan  bilidiğimiz gibi açık kod kaynaklı olan hazır sistemler php ile kodlanmıştır ve bunlar joomla, drupal, wordpress, smf forum, vbullettin, gibi platformları rahatlıkla çalıştırabiliriz.

Gelelim Windows Hosting çeşidimize Windows Hosting Asp, Asp.net gibi Windows tabanlı sistemleri çalıştırmaktadır. Bildiğiniz gibi asp yada asp.net de büyük açık kod kaynaklı bir platform bizim bildiğimiz kadarıyla yok Cms olarak var özel yazılım ama onlarda kişlere kurumlara özel olduğu için herkes kullanamaz durumdadırlar.  Windows hostingler de ise php ile yazılan wordpress, joomla, drupal gibi platformları çalıştımak hem windows hosting i yorarak sitenizin yavaş açılmasına neden olmakla beraber host makinasının işlemcisini yormaktadır.

Ama linux hostinglerde bu sorun pek yaşanmamaktadır. Ve Son olarak Linux Server Güvenlik bakımından da son derece güçlüdür. Windows Server da bu güvenlik bulunmamaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*