Hollanda ve Belçika’dan çifte itiraf

Hollanda ve Belçika’dan çifte itiraf

Türkiye’nin sınır dışı ettiği Brüksel bombacısıyla ilgili, Hollanda ve Belçika’dan çifte itiraf geldi. Belçika İçişleri Bakanı, “Türkiye’nin uyarısını iyi değerlendiremedik” derken Lahey hükümeti de bombacının Türkiye tarafından Hollanda’ya gönderildiğini teyit etti

Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Jan Jambon, hükümetinin Türkiye’nin geçen yıl temmuz ayında sınır dışı ettiği Brüksel’deki canlı bombalardan İbrahim Bakravi’ye ilişkin olarak Belçika ve Hollanda’ya yaptığı “terör uyarılarını” iyi değerlendiremediğini kabul etti. Türkiye’den yapılan açıklamalar üzerine istifasını sunan ancak Başbakan Charles Michel’in görevinde kalmasını istediği Bakan Jambon, Belçika’nın Le Soir gazetesine verdiği demeçte Bakravi’nin sınır edilmesi olayına ilişkin olarak iki tür hatanın yapıldığını belirtti. Jambon bu hatalardan birinin Belçika Adalet Bakanlığı düzeyinde ikincisi ise Türkiye ile irtibat bürosu düzeyinde yapıldığını söyledi.

ÇOK ACİL KODUYLA GEÇİLDİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Brüksel saldırlarının zanlısı İbrahim el- Bakravi’nin geçen yıl Türkiye tarafından Hollanda’ya iade edildiğine ilişkin açıklaması, Lahey hükümeti tarafından teyit edildi. Parlamentoya bilgi veren Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Aard van der Steur, Bakravi’nin geçen yıl 14 Temmuz’da Hollanda’ya gönderildiğini açıkladı. Van der Steur’un verdiği bilgiye göre, Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği’nin e-posta adresine 14 Temmuz 2014’te, yerel saatle 10.14’te bir e-mail geldi. “Çok acil” yazan e-postada Gaziantep’te gözaltına alınan el Bakravi’nin Hollanda’ya gönderileceği belirtiliyordu. Hollanda polisi, yabancılar şubesi ve kraliyet özel birlikleri bu mektuptan haberdar edilmedi. Saat 10.40’da da el Bakravi’nin içinde bulunduğu uçak, Amsterdam seferi için havalandı. İbrahim el Bakravi, Amsterdam’a indikten 1 gün sonra, 15 Temmuz’da Belçika polisi, Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği’ni aradı. Polis kendilerine bir Belçika vatandaşının Türkiye tarafından sınır dışı edildiği bilgisi geldiğini belirterek, ayrıntıları istedi. Hollanda Emniyeti de Belçika’nın talebi üzerine 15 Temmuz’da kayıtları inceledi. Ancak Amsterdam’a bir gün önce indiği, arananlar listesinde adı bulunmadığı ve Hollanda vatandaşı olmadığı için Bakravi hakkında kayıt tutulmadığı ortaya çıktı.

1 HAFTA YALANLAMASI
Bakanın açıklamaları Hollanda muhalefetini tatmin etmedi. Meclis, 29 Mart Salı günü bu konuyu görüşmek üzere özel oturum yapma kararı aldı. Bu arada Türk yetkililer, Brüksel Savcılığı’nın, Bakravi konusunda Türkiye’nin kendilerini 1 hafta sonra uyardığı açıklamasını da yalanladı. Hollanda televizyonuna konuşan bir yetkili, el-Bakravi uçağa alındığı an, hem Belçika hem de Hollanda’nın bilgilendirildiğini söyledi.

‘İBRAHİM BAKRAVİ TÜRKİYE’DE BİR AY TUTUKLU KALDI’
Brüksel’deki kanlı saldırıları gerçekleştiren canlı bombalardan İbrahim Bakravi’nin geçen yıl Suriye’ye geçmek üzere iken Türkiye’den sınır dışı edildiği açıklamalarının sarsıntıları sürerken Belçika medyasınca yeni ayrıntılar dile getiriliyor. Ülke basını, Türk polisince “15 Haziran’da gözaltına alınan Bakravi’nin bir ay tutuklu” kaldıktan sonra sınır dışı edildiğine ve Belçika’nın Türkiye tarafından “sözlü nota” ile bilgilendirildiğine işaret ediyor.

ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK…
Derniere Heure gazetesine göre, bir polise ateş etme gibi adi suçlardan 10 yıl hapis cezasına çarptırılıp şartlı salıverilmiş olan Bakravi’nin, temmuzda Türkiye’den Hollanda’ya sınır dışı edildikten sonra kabarık siciline rağmen elini kolunu sallayarak Belçika’ya döndüğünün altını çizdi. Belçika Adalet Bakanı Geens de, Ankara tarafından haziran sonunda bilgi verilmesine rağmen Bakravi’nin Schipol’a indiğini bilmediklerini, bu nedenle havaalanından rahatça ayrılabildiğini öne sürdü.

HAVALİMANINDA ÇALIŞMIŞLAR
Brüksel’deki terör eylemlerini gerçekleştiren Bakravi kardeşlerin amcası, İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesine konuştu ve kardeşlerin havalimanında çalıştığını iddia etti. Daily Mail’in haberine göre Bakravi kardeşlerin amcası, “Liseyi bitirmediler. Yaz aylarında havalimanında temizlik görevlisi olarak çalıştılar” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.