Hobi Bahçelerinin Tarihçesi

Hobi bahçeleri Avrupa kentsel peyzajının önemli bir bölümünü oluşturur. Günümüzde farklı ülkelerde yaklaşık olarak 3.000.000 adet hobi bahçesi bulunmaktadır. Bu bahçeler kar amacı gütmemekle beraber gönüllü insanların çalıştığı alanlardır. Hobi bahçeleri, amacı bu alanların yaygınlaşması ve geliştirilmesi olan Avrupa Kent Küçük Bahçe Parkları Derneği çatısı altında toplanmıştır.

Hobi Bahçeleri, 1750’lerde ‘Guinea Gardens’ olarak bilinmekte idi. İngiltere’de Birmingham Kenti genel olarak ‘Guinea Gardens’ ile kuşak gibi sarılmıştı. Bu alanlar yaklaşık olarak 1830’larda kentsel yerleşmeye açılmıştır.

Ülkede hobi bahçeleri ilk olarak hayır yapmak amacı ile kurulmuş ve bu hobi bahçelerinden gelen gelirler ile az gelirli işçilere destek sağlanmıştır.

Günümüze kadar varlığını sürdüren hobi bahçeleri vardır. Bunlardan en eskileri 200 yıldan daha uzun süredir kültüre alınmış olan hobi bahçeleridir. Bunlardan günümüzde varlığını sürdüren hobi bahçeleri 0.8 ile 4.0 ha boyutlarında olmaktadır. Bu alanlar kentlerin orta bölgelerinden dış bölgelerine kadar değişik bölgelerde yer almaktadır. İngiltere’de günümüzde 77.000 adet bahçe bulunmaktadır.

Danimarka’da hobi bahçelerinin tarihi 19. yüzyılın sonlarına kadar gitmektedir. Sanayi devrimi ile ortaya çıkan sağlıksız kentler, işçi hareketlerinin küçük hobi bahçesi oluşturma taleplerini doğurmuştur. Bu ülkede hobi bahçelerine verilecek en iyi örnek “Naerum” da yer almaktadır. Danimarkalı Peyzaj Mimarı Sorensen tarafından 1948 yılında eğimli bir arazi üzerine tasarlanmış, 25×15 m boyutlarında 40 oval bahçeden oluşmuştur. Bugün ülke genelinde 40000 adet bahçe bulunmaktadır.

Hollanda’da hobi bahçeleri için kent içi ve dışında çeşitli yerler ayrılmıştır. Kent yeşil sistemini oluşturan Zuiderpark, Cloverleaf ve Laag- Zestienhoven Park gibi alanların içinde spor alanlarından, hobi bahçesi komplekslerine ve öğrenciler için eğitim amaçlı bahçelere kadar çeşitli yerler bulunmaktadır. Bugün Hollanda’da 26500 adet bahçe vardır.

Belçika’da ilk olarak 1890’lı yıllarda kurulan hobi bahçeleri Kraliyet Halk Bahçeleri olarak tanımlanmış idi. Bugün ülkenin özellikle güneyinde, Flandres’de ve Brüksel’de 52.800 adet bahçe yer almaktadır. Fransa’da 1890’lı yıllarda kurulan bahçelerin günümüzdeki sayısı 26.000 kadar bulunmaktadır. İsveç’te ilk hobi bahçesi 1895 yılında Malmö’de kurulmuştur. Daha sonra ise 1904’de Stockholm’de kurularak gelişmesine devam eden bahçelerin sayısı bugün 26.000 ‘e ulaşmış durumdadır. Lüksemburg ve İsviçre’de 1920’lerde kurulan hobi bahçelerinin sayısı günümüzde 35000 ve 26800’e ulaşmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*