Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hobi Bahçeleri Nedir?

Kentleşme süreci ile birlikte topraktan ve doğadan uzaklaşan günümüz insanının en yaygın hayallerinden biri; bahçeli bir eve sahip olabilmek, toprakla uğraşmak, temiz hava solumak ve kendi yetiştirdiği hormonsuz sebze ve meyveleri yiyebilmektir. Bunun sonucunda özellikle de son yıllarda kent halkının hobi bahçelerine olan ilgisi, talebi ve bahçe bitkileri yetiştiriciliğine katılımı giderek artmıştır. Kentlerde yaşayan nüfusun ve yaş ortalamasının artması, düşük maliyetli ve kolay ulaşılabilir aktiviteler insanların hobi bahçelerine olan eğilimini daha da arttıracaktır. Hobi bahçeleri, kentte yaşayan insanların boş zamanlarında genellikle sebze, meyve, süs bitkisi ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için kullandıkları küçük tarım parsellerine denmektedir. Bu alanlar genel olarak kentlerde yaşayan insanların doğa ve yeşille ilişki kurabildikleri, dinlenebildikleri, kentleşmenin ve kent yaşamının olumsuzluklarına karşı kendi doğal güzelliklerini sergileyebildikleri, birlikte zaman geçirebildikleri mekanlardır.

Hobi bahçeleri kişinin kent yaşamından uzaklaşıp yeşile olan özlemini gidermektedir. Hobi bahçelerinin kent yaşamına ve kent yeşiline önemli katkıları bulunmaktadır. Bu alanlar doğal ortamdan uzakta, çok katlı apartmanlarda yaşayan kent insanına doğayla bir arada olmasını sağlayan dinlenme ve rekreasyon olanağı veren yerlerdir. Psikolojik olarak rahatlamanın yanı sıra bahçe içinde gerçekleştirilen aktiviteler ile bedensel yönden de insan sağlığına olumlu etkiler sağlamaktadır.

Hobi bahçeleri kent yönetimi ve bahçe sahiplerine ekonomik katkılar sağlarlar. Kent görünümüne estetik kazandırdığı gibi kent ekolojisi üzerine de olumlu katkıları bulunur. Bu alanlar bünyesinde zengin ve çeşitli tek yıllık yabancı ot topluluklarını bulundurdukları için habitat olarak önem taşımakta, eski ve yeni üretim metodunu birleştirerek bahçe kültürünün sürekliliğini sağlamaktadır. Ayrıca hobi bahçeleri yaşam koşulları nedeniyle giderek birbirinden uzakla- şan kent insanlarını bir araya getirmekte ve farklı gruplar arasında köprü kurmayı sağlamakta, komşuluk ilişkilerini güçlendirmekte, insanların sosyalleşmesini sağlamaktadır.

Hobi bahçeleri sosyal ve ekonomik bakımdan farklı insanların kendi sebze, meyve ve çiçeklerini yetiştirip paylaşabilecekleri, yaşayan eğitimsel alanlar topluluğudur. Hobi bahçeleri kişilerin bahçe yeteneklerini arttırmakta,  gıda giderlerini azaltmakta, daha doğal ve sağlık yani organik beslenmeyi sağlamakta, terapi gibi faydalar yaratmakta ve sosyal ilişkiler kurmada insanlar için eşsiz fırsatlar sağlamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.