Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hessen

Hessen

Ekran Alıntısı

Almanya’nın orta-batı kesiminde eyalet. Batıda Rhine- land, doğuda Thuringen eyaletleriyle sınırlı olan Hes­sen eyaletinin yüzölçümü 21 114 km2, nüfusu 5 6610 merkezi VViesbaden’dir.

1945’te eski Almanya’nın Hessen (ya da Hessen- Darmstadt) eyaleti ile eski Prusya’nın Hessen-Nassau eyaletlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Hessen’de, başlıca gelir kaynağı, tarım (özellikle buğday ve arpa) ile hayvancılıktır (sığır, domuz, tavuk) Kassel, VViesbaden, özellikle bölgenin en büyük kenti olan Frankfurt am Main’da, sanayi de önemli ölçüde gelişmiştir: VViesba- den’de kimya ve dokuma sanayileri, çikolata fabrikası, cerrahi aletler yapımı; Kassel’de metalürji, makine ya­pımı, lokomotif yapımı, uçak yapımı, bilimsel araç-gereç yapımı; Frankfurt’ta uçak ve otomobil yapımı, kim­ya sanayisi, vb. Frankfurt ayrıca, ülkenin başlıca ticaret ve maliye merkezlerindendir.

XIII. yy. sonunda bağımsız bir landgraflık haline ge­len Hessen’de, 1509- 1567 döneminde landgraflık ya­pan Philipp ölünce, toprakları dört oğlu arasında bölüş­türüldü. 1803’te bir seçiciprensliğe dönüştürülen Hes­sen, Napolyon’un kurduğu kısa ömürlü Vestfalya Krallı- ğı’na daha sonra da Germen Konfederasyonu’na katıl­dı. 1868’de başka bölgelerle birleştirilerek Prusya’nın Hessen-Nassau eyaletini oluşturdu. Napolyon tarafın­dan bir düklüğe dönüştürülmüş olan Hessen-Darms- tadt’sa, Ren Konfederasyonu’na katıldı. Hessen- Darmstadt 1866’da Prusya’ya bırakıldı. Her iki eyalet 1945’te birleştirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.