Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Henri I

Henri I

Henri I

Henri I

Fransa kralı (? 1008-0rleans yakını, 1060). Babası Sofu Robert II ölünce tahta çıkan (1030) Henri I, krallığını ka­bul etmeyen kardeşi Robert’¡ Bourgogne’a sürdü. Kiev büyük prensi Yaroslay l’in kızı Anna’yla evlendi (1051). Anjou, Akitanya, imparator Heinrich III ve papa Leo IX’un kurdukları koalisyona karşı savaşıp, Heinrich lll’le yaptığı Ivois görüşmesinde (1056), Lorraine üstünde hak iddia etti. Ama Normandiya dükü Guillaume’la bo­zuşması, Capet monarşisini zararlı bir çekişmeye sürük­ledi.

Henri II

Henri II

Fransa kralı (Saint Germainen-Laye 1519-Paris 1559). François l’in ikinci oğlu olan, 1535’te Catherine de Me- dicis’yle evlenip, 1547’de tahta çıkan Henri II, metresi Diane de Poitiers’nin ve Guise’lerin etkisinde kaldı. Avusturya’yla savaşı doğuya yönelterek, Calais’yi (1558) geri aldı ve Cateau-Cambresis antlaşmasını im­zaladı (1559). Bir turnuvada Montgomery tarafından kazayla yaralandı ve aldığı yaradan öldü.

Henri III

Henri III

Henri III

Fransa kralı (Fontainaibleau 1551-Saint-Cloud 1589). Henri H’nin üçüncü oğlu olan, 1573’te annesi Cathérine de Médicis’nin çabalarıyla Polonya kralı ilan edilen, kardeşi Charles IX ölünce Fransa tahtına çıkan Henri III, iradesiz, kadınsı görüşlü bir insandı. Önce, Henri de Guise’in etkisinde kalıp, protestanların önderi ve 1584’ten beri tahtın vârisi olan Navarra kralı Henri’yle savaştı (1584). “Barikatlar” gününden (12 Mayıs 1588) sonra, kendisine bile kafa tutmaya başlayan Henri de Guise’i Blois’da öldürttü (Aralık 1588). Krallık ordusu­nun protestanlarla birleşerek, Paris’e egemen olan Li­gue yandaşlarının üstüne yürümesi (Nisan 1589) ve kentin kuşatılması sırasında, Saint Cloud’da, rahip Jac­ques Clément tarafından öldürüldü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.