Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Heinrich Heine

Heine, Heinrich

Heinrich Heine

Heinrich Heine

Alman yazarı ve şairi (Düsseldorf 1797-Paris 1856). Yoksul bir yahudi ailesinin oğlu olan, amcasının yardunlarıyla Berlin, Göttingen ve Bonn’da hukuk öğreni­mi gören Heinrich Heine, Berlin’de Hegel’in derslerini izledi. Wilhelm Müller’in etkisiyle halk şiirine yönelip, 1821’de Gedichte (Şiirler) adlı ilk kitabını, 1823’te Lirik Intermezzo (Tragödien Nebst Einem Lynchen İnter- mezzo) adlı trajedisini yayınladı. Bu yapıtında aşkını di­le getirdiği kuzini Amalia bir başkasıyla evlenince, bu kez Amalia’nın kızkardeşi Theresa’ya âşık olup, onunla evlenebilmek için Göttingen’e dönerek doktorasını verdi ve Prusya hükümetinden bir görev alma umuduy­la protestanlığı kabul etti. Ama bu görevi alamadığı gibi, Theresa da bir başkasıyla evlendi. Kuzey denizi kıyıla­rındaki Norderney’de bir yıl kalan (1825-1826) Heine, bu dönemde ustalaşmaya başlayıp Alman şiirine, hırçın Kuzey denizinin görünümlerini soktu. Die Nordsee (Kuzey Denizi, 1825-1826) adlı kitabını yayınladıktan sonra İtalya’ya bir yolculuk yaptı ve yolculuk anılarını Seyahat Tabloları (Reisebilder, 1827) başlığı altında ya­yınladı. Sonra 1،27’de, bu çeşitli kitaplarını, Das Buch der Lieder (Şarkılar Kitabı) adı altında biraraya topladı. Paris’e yerleşiş, yurttaşlarının tümüyle bozuştu. Fransız sanatçılarıyla ve Karl Marx’la yakın dostluk kurarak (bu arada Alman Federasyonu sınırları içinde kitaplarının satışı yasaklandı), şeşpeşe kitaplar yayınladı. Atta Troll (1843) ve Deutschland, Ein Wintermärchen (Almanya Bir Kış Masalı, 1144) adlı şiir kitaplarında gerek Prusya kralı Friedrich-Wilhelm’e, jerek lavyera kralı Ludwig’e şiddetle çattı. 1844’te Neue Setlichte (Yeni Şiirler) adlı kitabını, 1851’de de vasiyetnamesi yerine geçen Romanzero adlı yapıtını yayınladı, ٧z٧n süre yatalak kaldiktan sonra, ölümünden kısa süre önce museviliğe döndü.

Almanya’nın yetiştirdiği en büyük şairlerden biri sayılan Heinrich Heine’nin yapıtlarının çoğu, döneminin toplumsal ve siyasal düzeninin değişiklikleri karşısındaki umutsuzluğunu yansıtır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.