Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hedefe Kilitlenenlere Başarının Sırları

Hedefe Kilitlenenlere Başarının Sırları

1

başarı

*Öğrenci, ilim öğrenirken , insanlardan veya o ilimden menfaat beklememelidir.
*Çalışmanın fizikî şartı, sağlık ve sağlamlıktır. Duygu ile ilgili şartı çalışmayı sevmek, zihin ile ilgili şartı da çalışmanın usulünü ve yolunu bilmektir. Bunlara riayet etmek çalışmayı verimli kılacaktır.
*Öğrenci, ilmi büyük bir gayret sarf ederek öğrenmelidir. Karateci, yirmi kiremidi tuz-buz edeceğine inanmadan darbesini indirdiği takdirde, olan eline olacaktır. Bir hedef peşinde olmak da bütün kuvveti ile seçtiği noktaya doğru inançla yüklenmektir.
*Harekete geçmelisiniz. Her şeyi bugün yapmak zorunda değilsiniz ama her gün bir şeyler yapmalısınız.

*Öğrenci büyük bir istek ve arzu ile bu yola baş koymalıdır, “işim var, derse gidemeyeceğim ” dememeli, “Dersim var, başka şeyle meşgul olamam ” demelidir.
*Çalışmanın değeri miktarın da değil, niteliğinde ve verimliliğndedir. Verimli çalışma ise geçirilen zamanla değil, çalışmanın sonucuna ve öğrenilenlere göre belli olur.

ilim şöyle dermiş: “Küllünü ver bana, cüzümü vereyim sana .” Yani, ey ilim yolcusu! Her şeyinle bana yönel, bütün zamanlarını bana ayır ki; bir parçamı sana vereyim .
*Öğrenci, bir meseleyi çok kere dinlemiş olsa bile saygıyı azaltmamalıdır. Hatta bu sebeple şöyle denilmiştir: “Binkere dinledikten sonraki saygısı ilk kere dinlediğizamanki saygısı kadar olmayan kişi ilim ehli değildir.”
imam-ı Azam’ın , talebesi Ebu Yusuf’a yaptığı şu nasiat unutulmamalıdır: “Sen zeki olmayan bir kimseydin fakat derse devamın , seni kurtardı. Sakın tembel olma. Zira, tembellik uğursuzluktur ve büyük bir  afettir.”
*Mesleğinizin , tahsilinizin , meraklarınızın yaşayan yaşamayan büyüklerini tanıyınız. Neticede iki yönden kazançlı çıkacaksınız. Birincisi, çok önemli tecrübelere ortak olacaksınız. İkincisi, istek ve çaba yönünden manen
güçleneceksiniz.
*Yeteneklerinin insanlık çapındaki sorumluluğunudu yan inançlı ve kararlı bir insan , ayakları olmayanlar için yürüye bilecek , görmeyen gözler için de görebilecek vasıfta biri olmalıdır. Zira yüzme bilmeyen insanları ancak yüzme bilen insanlar kurtarabilir.
*Başarılarınızla gururlanmayın . Çünkü gurur, gelecekteki başarıların en büyük düşmanıdır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.