Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hebrides adaları

Hebrides adaları

1

Atlas okyanusunda Büyük Britanya’ya bağlı adalar top­luluğu. İskoçya’nın batı kıyıları açığındaki 500’ü aşkın adadan oluşan Hebrides adaları, ikiye ayrılır: Dış (Ou­ter) Hebrides adaları, İç (inner) Hebrides adaları. İç Hebrides adalarının başlıcaları Skye, Mull, İslay ve Jura adaları, Dış Hebrides adalarının başlıcaları da Lewis ve Harris, Kuzey Uist, Güney Uist, Benbecula, Barra ve Sa­int Kilda adası ile Flannan adaları topluluğudur. 7 283 km2‘lik bir alana yayılan, toplam nüfusları 31 000 olan Hebrides adalarının, 100’ü ıssızdır. Yumuşak bir iklim­den yararlanan adalarda, başlıca gelir kaynakları tu­rizm, hayvancılık (sığır ve koyun) ve tüvit kumaş üreti-

Keltlerin yerleştikleri Hebrides adaları, VIII. yy’da Norveçliler tarafından ele geçirilip, XIII. yy’dan 1748’e kadar İskoç kabilelerinin reisleri tarafından yönetilmiş, o tarihte İskoçya’ya bağlanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.