Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

hazreti muhammet mekkede doğdu

 

hazreti muhammet mekkede doğdu hac-umre

MEKKE’DE DOĞAN GÜNEŞ

Zorluk duymadı anne, sevinçten uçtu dede Mucize gördü ebe, Haoıb doğduğu gece Mecûsi nârı söndü, yürekler cûş edip döndü Ne mübarek bir gündü, Habîb doğduğu gece

(M. Balcı)

Hani hep kemâller zevallerden sonra olur ya; dünya zulmette zir-ıcye ulaşmış, karanlık her yeri sarmış, gönüller, fikirler, vicdanlar ala-feidiğine kararmış, fetret devri ecelini doldurmuş, asırlardır beklenen, mm edilen nübüvvet güneşinin doğması hasretle beklenir olmuştu.

inanç merkezleri hakdan boşanınca, bâtıl inançlar, yamuk fikirler bir bulut gibi gönülleri karartmış, akıllan bulandırmıştı. Artık İbrahim’in duâsı ve Abdülmuttalib’in rüyâsımn şeref ufkundan etme zamanı gelmişti.

Allah Resûlü (sav) Efendimiz kişilik olarak kâinattaki varlıkların en şereflisidir. O insanlık haysiyetinin kaybolduğu, fışkın, fücurun,

I sefahat ve dalâletin, kötülük ve ahlâksızlığın, putperestliğin itibar gördüğü bir zamanda Arabistan’da dünyaya teşrif etti. Onun zuhuru, adeta hayvanı bir hayata dalmış sineleri bu hayattan hakiki insanlık izzet, şeref ve haysiyetine kavuşturacak bir ikbal müjdecisi oldu.

Efendimiz (sav), insanları muhabbet deryasına götürecek olan yegâne rahmet pman idi. Kâinatın Efendisi (sav), putların hâkimiyetine, gönüllerin ifsâdma, her türlü haksızlığa ve insanlık dramına son verecek peygamberler zincirinin son halkasıydı.

Bu sebeple O’na ‘Hatem’ül-Enbiyâ’ denmişti.

Peygamberlerin son incisi Nebî Efendimizin (sav) getirdiği nurlu ışığından insanlar faydalanacak ve bu ışık, zifiri karanlıklan aydınlatacak bir meşale olacaktır. O’nun varlığının kâinatın varlık sebebi olarak gösterilmesi de, bu sırra işâret etmektedir.
Nur yükseldi göklere, Habîb doğduğu gece Yıldızlar indi yere, Habîb doğduğu gece Her taraf aydınlandı, yer gök hep onu andı Yahudi kuşkulandı, Habîb doğduğu gece

(M. Balcı)

İsneyn Gecesi

Peygamberimizin doğduğu gecenin sabahı, aydınlık bir sabah oldu. İnsanlığa nur doğdu. İbrahim (as)’m duâsı, îsâ (as)’m müjdesi, Hz. Âmine’nin rüyâsı gerçekleşti. İnsanlığa Allah’ın lütfü, nimeti ve rah-■ meti olan Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed Mustafa (sav) dünyaya .geldi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.