Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hayranlarını Her Geçen Gün Daha Çok Şaşırtıyor

Gökhan bu videodan önce de yeni bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta Gökhan’ın takke taktığı görülüyor. Bu fotoğraf ile Gökhan’ın hangi tarikata mensup olduğu da ortaya çıktı. Gökhan Özoğuz’un bir çok ünlünün de aralarında bulunduğu Cerrahi Tarikatı’ndan olduğu anlaşıldı. Cerrahi Tarikatı’nda bulunan ünlü isimlerden bir kaçı da şöyle; Ahmet Özhan, Mazhar Alanson, Cem Yılmaz, Ali Taran

Cerrahi Tarikatı’nın bilinen özellikleri…
Cerrahiler Türkiye’deki 12 tarikattan birinin kolu. Cerrahi Cemaati’nin lideri, Şeyh Nurettin Cerrahi… Dünyada yaklaşık 30 bin, Türkiye’de 5 bin müridi bulunuyor.
Cerrahilik, Halvetiye Tarikatı’nın en bilinen kolu. Günümüzde özellikle sanatçılar arasında etkin. Dergâhı Karagümrük’te bulunan tarikatın dünyada 30 bin üyesi bulunuyor.
Cerrahi tarikatı, Osmanlı’nın son dönemlerinde özellikle de İstanbul’da üniversite gençliği üzerinde çok etkili olan bir tarikattır. Osmanlı’nın son dönemlerinde birtakım tarikatların karışımlarından yeni tarikatlar meydanagelmiştir. Bunlardan biri de Cerrahiler’dir. Cerrahi tarikatı birtakım hükümlerini Kadiri tarikatından, birtakım uygulamalarını da Rifai tarikatından almıştır.
EN ESKİ DERGÂHLARDAN
Cerrahiler’in Karagümrük’teki Canfeda Camii Sokağı’nda bulunan dergahı ise, Sultan III. Ahmed tarafından 1703 yılında Nureddin Cerrahi için yaptırıldı. Tekkede Tevhidhane, türbe, erkekler bölümü ve kadınlar bölümü bulunuyor. Türbe, özgün unsurlarını yitirmeden varlığını devam ettirebilen nadir dergahlardan biri olarak kabul ediliyor. Dergahta toplantılar öncesi halka yemek veriliyor. Toplantılara Japonya, İtalya, İngiltere ve ABD’deki müritler de zaman zaman katılıyor.
12 ANA TARİKAT VAR
Kadiriyye
Kurucusu Hz. Muhammed’in soyundan olan Abdülkadir Geylani. 1077 tarihinde Hazar denizinin güneybatısındaki Gilan eyaletinde doğdu, 1166’da Bağdat’ta vefat etti. Kurduğu Kadiriyye tarikatı pek çok kola ayrıldı ve İslam dünyasının en yaygın tarikatları arasına girdi.
Rifaiyye
Kurucusu Hazreti Muhammed’in soyundan olan Ahmet Rifai. 1118’de Bağdat’la Basra arasında bulunan Ümmü Abide köyünde doğdu, 1182’de Bağdat’ta vefat etti.
Bedeviye
Seyyid Ahmed Bedevi tarafından kuruldu. Daha çok Mısır’da yaygınlaştı.
Desukiyye
Burhaneddin İbrahim Desuki tarafından kuruldu. Daha çok Mısır ve Sudan’da yaygınlık kazandı.
Kübreviyye
1221’de Harizm’de vefat eden Necmeddin Kübra tarafından kuruldu.
Halvetiye
Ömer Halveti tarafından kuruldu. İslam dünyasının en yaygın tarikatlarından oldu. Bugün kırktan fazla kolu var.
Sühreverdiyye
Şihabüddin Ömer Sühreverdi tarafından kuruldu.
Çiçtiyye
Muinüddin Hasan Çişti tarafından Hindistan’da kuruldu. Hindistan’ın ilk ve en büyük tarikatı oldu.
Yeseviye
Ahmedi Yeseviye tarafından. 11. yüzyılın 2. yarısında kuruldu. İslamiyetin Anadolu’da yayılmasında etkili olan tarikat Nakşibendi ve Bektaşi diye iki kola ayrılıyor.
Sa’diyye
Seyyid Sadeddin Cibavi tarafından kuruldu.
Mevleviyye
Mevlana Celaleddin-i Rumi tarafından kuruldu.
Şazeliye
Ebu’l-Hasan Şazeli tarafından kuruldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Vinç Hizmetleri

Yoğun çalışma saatleri yorucu iş temposunda vakitten tasarruf etmek istemez misin?TT Vinç olarak kiralık platform ...