Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Haydarabad

Haydarabad

1

Hindistan’ın güney kesiminde kent. Dekkan yaylasının orta kesiminde, 521 m yükseltide, Bombay’ın 645 km güneydoğusunda yeralan, Andhra Pradeş eyaletinin merkezi olan Haydarabad’ın nüfusu 4 270 000’dir. Önemli bir karayolları ve demiryolları kavşağı, eski bir ticaret merkezi olan kentte, 1950’den bu yana sanayi hızla gelişmektedir: Dokuma, sigara, cam, şeker, kâğıt fabrikaları; takım tezgâhları yapımı; vb.

Bharnagaradıyla görkemli Çarmindar (ya da Dörtmi- nareli cami) camisinin (1591) çevresinde gelişen Hay­darabad, 1725’te Hint-Türk İmparatorluğu komutanla­rından Nizamülmülk tarafından kurulan Haydarabad Nizamhğfnın merkezi haline getirildi. 1798’de İngiliz korumasını kabul etmekle birlikte bağımsızlığını sürdü­ren devletin, 1948’de Hindistan tarafından ilhak edil­mesinden sonra, devlet topraklarının ayrıldığı üç eya­letten Andhra Pradeş (öbür ikisi Bombay ve Karnataka eyaletleri) eyaletinin merkezi oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.