Hayat Kurtaran İlaçların Yetersizliği Nepal’de Anneleri Tehdit Etti. Doğrudan Yardım 34.000 Doz Gönderiyor.

2020’nin Covid-19 yanıtının ortasında, Direct Relief’in acil müdahale ekibinin bir üyesi olağandışı bir talep aldı.

Ekibinin geri kalanı gibi, kar amacı gütmeyen kuruluşta bir acil durum müdahale yöneticisi olan Dan Hovey de dünyanın her yerinden ventilatörler, KKD’ler ve Covid-19 ile ilgili diğer tıbbi yardım taleplerini karşılıyordu. Ancak bir anne sağlığı yardım grubu ve uzun süreli Doğrudan Yardım ortağı olan One Heart Worldwide, tamamen başka bir şey istiyordu: doğum sonu kanamayı durdurmak için kullanılan ve anne ölümlerinin önlenmesinde önemli bir rol oynayan hayat kurtaran bir ilaç olan misoprostol.

İlaç, yardımın her zaman yakın veya kolay ulaşılamayacağı dağlık, coğrafi olarak çeşitli bir bölgede anne ölümlerini önleme stratejisinin önemli bir parçası olan Nepal için tasarlandı. Pandemi misoprostolün elde edilmesini zorlaştırıyordu ve bu süreçte Nepalli kadınları tehlikeye atıyordu.

BÜYÜK ÖLÇEKLİ BİR ÇABA

Konu anne ölümlerinin önlenmesine gelince, Nepal son yıllarda önemli adımlar attı. Göre Nepal Nüfus ve Sağlık Araştırması , 1996 yılında 100.000 canlı doğumda 529 ölüm ölçülen ülkenin anne ölüm oranı, 2016 yılında ila 239 azaldı.

Hükümet, ülkenin dört bir yanındaki ücra topluluklara doğum tesisleri kurdu ve bunlara yetenekli doğum görevlileri yerleştirdi. Kadın toplum sağlığı çalışanları eğitildi, böylece kadınlar güvenli ve sağlıklı doğumlar konusunda eğitildi. Anne sağlığı hizmetlerini ücretsiz yaptı. Doğum yapmaya hazırlanan kadınlar için bekleme evleri oluşturuldu – bu da bir kadının zamanında yetenekli bir doğum görevlisine ulaşma olasılığını artırdı.

One Heart Worldwide, anne ve çocuk sağlığı sonuçlarını iyileştirmek için 2010 yılından beri Nepal hükümeti ile birlikte çalışıyor. Direct Relief, 2015 Nepal depreminden bu yana bu çabalara dahil oldu.

Direct Relief, One Heart Worldwide ile ortaklık kurarak Nepal kırsalında halka açık doğum merkezlerini inşa etmek, onarmak ve donatmak için dört yıl boyunca 775.000 $ harcadı ve ayrıca bu merkezlere personel yetiştirmek için yetenekli doğum görevlilerini eğitti. Organizasyon ayrıca depremden bu yana One Heart Worldwide’a 1,7 milyon dolardan fazla tıbbi yardım bağışladı.

One Heart Worldwide’ın kurucusu ve maternal-fetal tıp hemşiresi olan Arlene Samen, “Nepal’deki en büyük sorunlardan biri altyapı eksikliğidir” dedi.

Samen, ülkenin rakımının, dağlık arazisinin ve bazı bölgelerdeki asfalt yolların bulunmamasının yerel, kolay erişilebilir doğum tesislerini bir zorunluluk haline getirdiğini açıkladı.

Nepal hükümeti, anne ölümleriyle mücadele stratejisinin bir parçası olarak, doğum merkezine erişemeyen kadınlara misoprostol verilmesi için bir program başlattı – böylece ihtiyaç ortaya çıkarsa, kadınlar ilacı kendileri alabilsinler.

Nepal’deki One Heart Worldwide’ın genel müdürü Surya Bhatta, “Nepal, misoprostolün güvenli bir şekilde dağıtılabileceğini kanıtlayan ülkedir,” dedi.

PANDEMİK TEHDİTLER

Ancak Covid-19 bu kazanımları tehdit etti. Lancet’te yapılan bir araştırma, Nepal’de kilitli olarak geçen dört ay boyunca, hükümet kurumlarındaki doğum sayısının önceki düzeylerinin yarısından daha azına düştüğünü ortaya koydu, ancak Bhatta yerel toplulukların doğum tesislerinin gerçekte bir artış gördüğünü açıkladı. katılım.

“Nepal kırsalında, bebeklerini doğurmak için sağlık tesislerine gelemeyen birçok kadın var” dedi. “Pek çok anne ölümü duyuyoruz. Sadece sessiz kalmanın doğru olduğunu düşünmüyoruz ”ve yardımcı olmamak.Hükümet, hayat kurtarmak için Nepal’in 77 ilçesinin çoğunda, Nepal sağlık hizmetlerinde önemli bir kaynak olan kadın toplum sağlığı gönüllülerine misoprostolü yedinci ayını dolduran kadınlara doğrudan dağıtmaları talimatını vermeye başladı. (İlçeler, eve teslimat sayısının fazla olduğu ilçelerdir.)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*