Halepçe Katliamı nedir, ne zaman olmuştu?

Halepçe Katliamı nedir, ne zaman olmuştu?

1

27 yıl önce bugün Irak’ta Halepçe Katliamı olarak bilenen olay yaşandı. Peki çok sayıda sivilin öldüğü Halepçe Katliamı nasıl oldu, sorumlusu kimdi? İşte Halepçe Katliamı ile ilgili detaylı bilgiler…

Halepçe Katliamı olarak bilenen olay 27 yıl önce bugün yani 16 Mart günü yaşandı. Peki,halepçe katliamı nedir, detaylı bilgiler haberimizde…

Dönemin Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in talimatıyla 16 Mart 1988’de gerçekleştirilen saldırı sonucu öldürülen binlerce kişi için Halepçe, Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta saat 11.00’de beş dakika saygı duruşunda bulunuldu.

Trafiğin durduğu bu dakikalarda vatandaşlar otomobillerinden inerek dua etti. İş yeri ve evlerinde bulunanlar da sokağa çıkarak Halepçe kurbanlarını andı.

Halepçe Şehitliği’nde anma

Her yıl olduğu gibi anma etkinliklerinin merkezi bu yıl da Halepçe kentiydi. Binlerce kişi, kent meydanından “Şehitlik Anıtı’na” kadar yürüdü. Burada, katliamda ölenler için Kur’an-ı Kerim okunurken, 28 yıl önceki kimyasal saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları anıt mezarda gözyaşı döktü.

Erbil’de saygı duruşu

Erbil’de ise Niştiman pazarı önündeki meydanda toplanan vatandaşlar saygı duruşunda bulunarak Halepçe kurbanlarını andı. IKBY milletvekilleri de parlamento önünde saygı duruşunda bulundu.

IKBY Meclis Başkan Yardımcısı Cafer Eminki, “Bugün, Kürtlerin yanı sıra tüm halklar için kötü ve kara bir gündür. Unutmamamız gerekiyor ki yine aynı tehditlerle karşı karşıyayız. Bu yüzden hep birlikte hareket edip, terör örgütü DAİŞ’i ortadan kaldırmalıyız” dedi.

Halepçe Katliamı nedir?

Halepçe Katliamı, İran-Irak Savaşı döneminde Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in Kürtlere karşı başlattığı Enfal Hareketi’nin son aşaması olarak gerçekleşti. Saddam Hüseyin, savaşta İran’a destek vermekle suçladığı Halepçe halkının bombalanması talimatını verdi. Bunun üzerine Irak ordusuna ait savaş uçakları, 16 Mart 1988’de Halepçe semalarından halkın üzerine gaz bombaları yağdırdı. Saldırıda yaklaşık 5 bin kişi ölmüş, 7 binden fazlası da yaralanmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.