Haberçok | Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Suriye ile Türkiye'nin elektrik alışverişine ilişkin konuştu. Yıldız Şam yönetiminin Türkiye'den elektrik alımını durdurduğunu açıkladı.

Haberçok | Şam, Türkiye’den aldığı elektrikten vazgeçti!

Haberçok | Şam, Türkiye’den aldığı elektrikten vazgeçti!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye’nin kendi tercihiyle bir hafta önce Türkiye’den elektrik alımını durdurduğunu bildirdi.

Bakan Yıldız, Kayseri Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen 3. Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, Suriye’ye elektrik satışıyla ilgili sorusu üzerine Yıldız, şu yanıtı verdi:

”Suriye’ye 15 aydır özel sektör marifetiyle 2,3 milyar kilowatt/saat civarında elektrik satışı yapıldı. Suriye kendi tercihleri olarak bir hafta önce ülkemizden elektrik alımını durdurdu. Bu bizim Suriye halkına her zaman yardımcı olabilmek için geliştirdiğimiz bir politikaydı. Tercih etmeleri durumunda bütün Suriye halkının yararlanması adına bu kapının açık olduğunu belirtiyoruz. Tabi kendileri almak isterlerse. Şu ana kadar belli bir oranda yaptıkları alımı tek taraflı olarak durdurdular.”

Satılan elektrik miktarının Suriye’nin elektrik tüketimindeki yerinin yüzde 18-20’lik birimini oluşturduğunu ifade eden Bakan Yıldız, ”Elektrik satışını özel sektör yürütüyordu. Ödemeden yana sıkıntının olmadığını bize söylediler” dedi.
”Kararın nedeni hatlardaki tahribat”
Yaşanan gelişme üzerine görüşlerine başvurduğu, Aksa Elektrik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Arslan, şirketleri ile Suriye arasında elektrik satışıyla ilgili sözleşmenin devam ettiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

”Ödemeyle ilgili sorun yok. En son geçen ay 1 yıllık yeni sözleşmeyi imzaladık. Suriye’ye 500 MW’lık elektrik gönderiyorduk. Kesintinin nedeni Suriye’nin elektrik dağıtım sistemindeki tahribat. Bu durumun giderilmesi halinde elektrik satışımız devam edecek. Biz istedikleri zaman elektrik göndermeye hazırız.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*