Haberçok | Bakan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşın yüzde 90'ının talebi olduğunu ayda 500 TL civarında kira yardımı yapacaklarını söyledi.

Haberçok | Kentsel dönüşümde kira yardımı

Haberçok | Kentsel dönüşümde kira yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir hafta önce başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak “Vatandaşımızın yüzde 90 talebi var. Ayda 500 TL civarında kira yardımı yapacağız. Toplam rakam, bir buçuk yılda yaklaşık 9 bin TL’ye denk geliyor” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 5 Ekim Cuma günü İstanbul, Esenler’de düzenlenen törenle resmi olarak başlayan kentsel dönüşüm sürecini NTV canlı yayınında değerlendirdi.
Bayraktar, “6.5 milyon konutu yenilememiz gerekiyor. İlk etapta gönüllü olan vatandaşların evi yıkılıyor. Vatandaşın yüzde 90 talebi var. Riskli evini kendi rızası ile boşaltanlara evini alana kadar kira yardımı yapacağız. Ayda 500 TL civarında, bu biraz az olabilir biraz fazla olabilir. Toplam rakam bir buçuk yılda yaklaşık 9 bin TL’ye denk geliyor” ifadesini kullandı.
Bu süreçte evini boşaltıp belediye ve TOKİ konutlarından ev alanlara kredi desteği vereceklerini de ifade eden Bayraktar, “Evini boşaltıp gidip belediye konutlarında, TOKİ konutlarından ev alanlara kullandıkları kredide faize 5 puan destek vereceğiz. Yüzde 9 faiz veriyorsa yüzde 5’ini biz vereceğiz kendisi 4’ünü verecek. İşyerlerine 4 puan vereceğiz. İnşallah faizleri 7’lere filan düşürürken ve 7’sini de biz verirsek vatandaş faizsiz alacak neredeyse. Bu yönetmelik çıktı ve bu iş için kaynak üretmeliyiz. 2023 yılına kadar bu işi dalga dalga etap etap yapacağız” dedi.
Dönüşüm sürecinde 400-500 milyar liralık maliyeti özel sektörün karşılayacağını, Bakanlık olarak işin kooordinasyonunu yapacaklarını belirten Bayraktar, “Şehrin marka değerini yükseltecek çalışmalar yürüteceğiz” diye konuştu.
İLK OLARAK FAY HATTI ÜSTÜNDEKİ BİNALAR
“Vatandaşın canı önemli” diyen Bayraktar, “Bu ülkede deprem fay hattı var. Deprem olacaktır. Türkiye’yi depreme dayanıksız binalardan kurtaracağız. Bu nedenle kentsel dönüşüm yapılacak. Dönüşümde ilk kıstasımız deprem fayı üzerinde olan şehirlerdir. Bunun için il müdürlükleri kurduk. Vatandaşımızı salaş yapılardan kurtaracağız” dedi.
Van’da da kentsel dönüşüme ağırlık verdiklerini ifade eden Bayraktar, “Van, yeniden doğdu. 18 bin konut yaptık. Etap etap bitiriyoruz” diye konuştu.
Kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilecek evlerin enerji tasarrufu sağlayacağını da vurgulayan Bayraktar, “Enerji tüketimine 60 milyar dolar harcıyoruz. Yüzde 45’i ise binalarda kullanılıyor. Enerji tasarruflu binalar olacak. Yağmur suyundan tasarruf edecek, güneş enerjisi kullanacak, konforlu binalar inşa edilecek” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*