Haberçok | Nicolas Sarkozy döneminde, “tam üyeliğe götürür” gibi komik bir bahaneyle bloke ettiği 5 başlık konusunda tavır değişikliğine gideceğinin sinyallerini veriyor.

Haberçok | Fransa’dan sessiz Türkiye devrimi

Haberçok | Fransa’dan sessiz Türkiye devrimi

Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğini durdurmak amacıyla bloke ettiği 5 başlık için tekrar umut doğdu. Yeni yönetim Rumların dönem başkanlığını bırakmasından sonra başlıkları açmak istiyor
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Türkiye’ye yapmayı öngördüğü ancak tarihi netleşmeyen ziyaret Paris’in tavrı açısından belirleyici olacak.
İki yıldır yaprak kıpırdamayan müzakere sürecine Fransa’nın kısa vadede en önemli katkısının, açılması kolay olan “bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu” ile “ekonomik ve parasal politika” başlıkları üzerindeki blokajı kaldırması olacağı düşünülüyor.
ANKARA ADIM ATMALI
Fransızların yüzde 84’ünün Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkıyor olması Hollande’ın elini zayıflatıyor. Paris’in yavaş davranmasında bir başka etken de üyelik konusunda çekinceleri olduğu bilinen Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un tavrı.
SARKOZY’NİN ŞAHESERİ
Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, göreve gelir gelmez Türkiye’nin AB süreciyle ilgili politikasını “Ortaklıkla uyumlu tüm başlıklar açılacak. Üyelikle ilgili başlıklar açılmayacak” şeklinde belirledi. AB belgelerinde Türkiye bağlantılı olarak ‘üyelik’, ‘katılım’ gibi sözcüklerin kullanılmasına bile izin vermeyip kriz çıkardı. “Bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu”, “mali ve bütçesel hükümler”, “ekonomik ve parasal politika”, Kıbrıs nedeniyle Komisyon tarafından da askıya alınan “tarım ve kırsal kalkınma” ve üyelik aşamasına gelindiğinde açılıp kapanacak ‘kurumlar’ başlıklarını bloke etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*