Haberçok | Dünyanın beklediği atlayış gerçekleşiyor

Haberçok | Felix Baumgartner’in uzayın sınırından yapacağı atlayış için artık bütün sistemler hazır. Baumgartner’in atlamasını bekliyor.

Haberçok |  Dünyanın beklediği atlayış gerçekleşiyor

Dünyanın en ünlü B.A.S.E. atlayıcıları ve ekstrem sporcularından biri olan, 2003’te karbon kanat yardımıyla Manş Denizi’ni serbest düşüş uçuşuyla geçen ilk kişi unvanını elde etmiş 43 yaşındaki Baumgartner, “Kendimi kafese kapatılmış, çıkmayı bekleyen bir kaplan gibi hissediyorum,” dedi.
Serbest düşüşte 587 km hız yapan sporcu, yeni denemesinde serbest düşüşte ses hızını geçen ilk insan olmayı planlıyor. Atlayışı bütün dünya canlı olarak izleyecek.Avusturyalı ekstrem sporcu tamirat nedeniyle gecikmeler yaşadı, ama artık serbest düşüşte ses hızını aşan ilk kişi olma ve bu arada dört dünya rekoru daha kırma girişimi için son geri sayım başladığı için gayet memnun.
Dünyanın en ünlü B.A.S.E. atlayıcıları ve ekstrem sporcularından biri olan, 2003’te karbon kanat yardımıyla Manş Denizi’ni serbest düşüş uçuşuyla geçen ilk kişi unvanını elde etmiş 43 yaşındaki Baumgartner, “Kendimi kafese kapatılmış, çıkmayı bekleyen bir kaplan gibi hissediyorum,” dedi.
Kurşundan daha hızlı uçacak
Baumgartner dünyaya doğru süpersonik yolculuğu sırasında ateşlenmiş bir kurşundan daha hızlı uçacak.
Havacılık öncüsü Baumgartner ve Red Bull Stratos ekibi en son 52 yıldan uzun bir zaman önce kırılmış en yüksek irtifadan atlayış rekorunu kırmak için yıllardır hazırlanıyorlar.
1.315 kilogram ile bir VW Beetle’dan biraz daha ağır olan kapsül Temmuzda Baumgartner’in 29.610 metre irtifadan yaptığı ve düşerken saatte 864 kilometreye, yani yolcu uçağına eşdeğer bir hıza ulaştığı son deneme atlayışı sırasında yere sert inerek hasar görmüştü.
Avusturyalı adam ise New Mexico çölünün başka bir yerine sağ salim inmişti.
24 Eylül’de tamirden geçen kapsül Texas’ın San Antonio kentinde Brooks City Üssü’nde bulunan bir irtifa odasında testlerden geçti. Kapsül stratosferin affetmeyen ortamında karşı karşıya geleceği ekstrem koşullara maruz bırakıldı ve bütün testleri geçtikten sonra Roswell’e geri gönderildi.
Red Bull Stratos projesinin en önemli amaçlarından biri bilim için değerli veriler elde etmek olacak; bu veriler uzay yolculuklarının güvenliğinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir ve yüksek irtifadaki uzay araçlarından kaçışı mümkün kılabilir.
Atlayış aynı zamanda serbest düşüşteki en yüksek hız, en yüksek atlayış, en yüksek insanlı balon uçuşu ve en uzun serbest düşüş gibi bir dizi rekoru da kırmaya çalışacak.
Thompson 9 Ekim kalkış tarihine temkinli bir iyimserlikle yaklaşıyor, ama bu arada 850.000 metre küp hacmindeki, bir naylon torbanın onda biri kalınlığında plastikten imal edilmiş hassas helyum balonu için kusursuz hava koşullarının gerekli olduğunu da kabul ediyor.
Görev meteoroloğu Don Day, “New Mexico’da sonbahar başları stratosfer balonlarının kalkışı için yılın en iyi zamanlarından biridir,” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.