Haberçok | Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağına ilişkin, ''Sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de olması meşru olan unsurlar dışında unsurlar var.'' dedi.

Haberçok | Davutoğlu: Sınırdan girdiği andan itibaren izledik

Haberçok | Davutoğlu: Sınırdan girdiği andan itibaren izledik

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esenboğa Havalimanı’na indirilen Suriye uçağına ilişkin, ”Sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de olması meşru olan unsurlar dışında unsurlar var. Bizim için mahzur telakki edilebilecek unsurlar var” dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Suriye yolcu uçağının yolcularıyla birlikte gitmesine izin veriyoruz. Ancak uçaktaki malzemelerin hem incelemeleri sürüyor hem de sonraki işlemler için elimizde tutuyoruz” dedi.
”Sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de olması meşru olan unsurlar dışında unsurlar var”
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esenboğa Havalimanı’na indirilen Suriye uçağına ilişkin, ”Uçağın yolcularıyla birlikte gitmesine izin veriyoruz. Uçaktaki malzemeleri hem incelemelerin sürmesi hem de daha sonraki işlemler için elimizde tutuyoruz” dedi.
Atina ziyaretinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, uçakla ilgili incelemelerin sürdüğünü, kısa süre önce ellerinde net veriler söz konusu olduğu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile istişarede bulunduklarını belirtti.
Davutoğlu, şöyle devam etti:
”Uçağın yolcularıyla birlikte gitmesine izin veriyoruz. Uçaktaki malzemeleri hem incelemelerin sürmesi hem de daha sonraki işlemler için elimizde tutuyoruz, aldığımız karar bu. Yolcuların mağdur olmaması için, yolcuların yolculuklarına devam etmesi için izin vereceğiz. Ancak malzemeye el koyuyoruz. Malzemeyi Türkiye’de tutacağız, incelemelerimiz de sürüyor, bazı bulgular da söz konusu. Bu yönde yani yapılması gereken bildirimin unsuru olmayan bazı malzemelerin varlığı söz konusu olduğu için biz bu incelemenin ve işlemin devamı için malzemeleri elimizde tutuyoruz.”
”Silah olduğu söyleniyor mu?” sorusuna Davutoğlu, ”Bazı incelemeler neticesinde bunu daha net olarak göreceğiz ancak söylediğim gibi, sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de olması meşru olan unsurlar dışında unsurlar var. Diplomatik bir ifade gibi gelebilir ama herkes tarafından da anlaşılacak bir ifadedir zannediyorum. Bizim bu konudaki ilkesel tutumumuz belli” diye konuştu.
Davutoğlu, bu çerçevede malzemeler üzerindeki incelemelerin sürdüğüne dikkati çekerek, ”Dediğim gibi uçak yoluna devam edebilir ancak malzemeleri elimizde tutarak bu incelemelerin neticesini göreceğiz. Ama özellikle dediğim tarz, bizim için mahzur tellakki edilebilecek unsurlar var” ifadesini kullandı.
Bu uygulamaların devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Davutoğlu, ”Bu uygulamalar, zaten daha önceki askeri uçuşlarla ilgili getirdiğimiz kısıtlamalar vardı ama sivil bir uçuşta bizim için mahzurlu ve bildirimde bulunulması gereken nitelikteki malzemelerin bildirilmemiş olması, böyle bir durum olması durumunda tekrar aynı işlem yapılır” dedi.
“Uçak Türk hava sahasına girdiği andan itibaren izlendi”
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Moskova-Şam seferini yapan Suriye’ye ait yolcu uçağının Türk hava sahasına girdiği andan itibaren izlendiğini ve daha sonra Ankara’ya indirildiğini söyledi.
Davutoğlu, TGRT Haber televizyonunda soruları cevapladı.
Aldıkları istihbaratın ardından uçağın Ankara’ya inmesinin talep edildiğini belirten Davutoğlu, uçağın ikazlara uyduğunu dile getirdi. Davutoğlu, durumun yolcularla ilgili olmadığını ifade etti.
Davutoğlu ayrıca Türk hava sahasının Suriye’nin sivil uçuşlarına şu anda açık olduğuna işaret ederek, “Ancak her an denetlediğimiz bir durum söz konusu. Suriye’deki sivil halka yönelik bu baskı, bu zulüm sürdükçe bu konulardaki titizliğimiz de devam edecek” dedi.
-“Putin’in ziyaretinin ertelenmesi herhangi bir krizle ilgili değil”-
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye yapacağı ziyaretin ertelenmesinin herhangi bir krizle ilgili olmadığını, ziyaretin önümüzdeki haftalarda yapılacağını bildirdi. Davutoğlu, uçağın indirilmesinin de Türk-Rus ilişkilerini etkileyecek bir boyutunun olmadığını da kaydetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*