Haberçok | Yunanistan'da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Suriye uçağının Ankara'ya indirilmesiyle ilgili ilk kez konuştu.

Haberçok | Davutoğlu: İçinden eğer silah çıkarsa

Haberçok | Davutoğlu: İçinden eğer silah çıkarsa

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’ye ait bir yolcu uçağının, kargosunda mahiyeti itibarıyla sivil havacılık kuralları gereğince taşınması doğru olmayan bazı malzemeler bulunduğu bilgisi aldıklarını belirterek, söz konusu uçağın inceleme yapılması için Ankara Esenboğa Havalimanı’na indirildiğini söyledi.Davutoğlu, ”Aldıkları bilginin doğru çıkması halinde uluslararası hukukun gereğinin yapılacağını” belirtti.
TGRT Haber televizyonunda bir programa katılarak, soruları yanıtlayan Davutoğlu, sivil uçuşlarda herhangi başka bir malzeme taşınması ya da bildirimde bulunulmamasının sivil havacılık kurallarının ihlali anlamına geldiğini vurguladı.
Güvenlik, istihbarat ve ulaştırma birimleriyle bu konuları yakından takip ettiklerini dile getiren Davutoğlu, aldıkları bilginin değerlendirildiğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konunun arz edildiğini ifade etti.
Davutoğlu, ”Bu uçağın indirilerek, bu tetkikatın yapılması kararı alındı” dedi. Davutoğlu, Moskova-Şam seferini yapan uçakla ilgili aldıkları bilginin doğru çıkması halinde uluslararası hukukun gereğini yapacaklarını söyledi.
İncelemenin devam ettiğini belirten Davutoğlu, neticenin kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*