Haberçok | Ağrı'da maddi imkansızlıklar nedeniyle liseye gönderilemeyen Ferda, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'nin "Alo 147" nolu hattını aradı. Ferda, girişimler sonucu yeniden okullu oldu.

Haberçok | Bir telefon etti yeniden okullu oldu

Haberçok | Bir telefon etti yeniden okullu oldu

İmkansızlıklar yüzünden liseye gidemeyen Ferda Ergişi’ın “Alo 147” iletişim merkezine yaptığı başvurunun ardından Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak’ın başkanlığını yaptığı Kızların Eğitimi Projesi (KEP) ekibinden Milli Eğitim Şube Müdürü İshak Hasanoğlu ile iki öğretmen, kız öğrencinin yaşadığı Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki evine gitti. Milli Eğitim Müdürü Başak, Ferda’nın babası Celalettin Ergişi ile görüşerek, Ferda’nın neden okula gönderilmediğini sordu. Baba Ergişi, kızı Ferda’yı çok sevdiklerini, okutmak istediklerini, ancak maddi durumlarının iyi olmaması nedeniyle bu yıl okula gönderemediklerini söyledi. Başak, devletin özellikle kız çocuklarını okutmak için tüm imkanları seferber ettiğini, Ferda’nn bütün masraflarının kendileri tarafından karşılanacağını ifade ederek, baba Ergişi’den genç kızın okula gönderileceği sözünü aldı.

Ferda’nın ‘Alo 147’yi arayarak yardım isteğini anlatan Başak, yaptıkları görüşmeler sonucunda, KEP kapsamında bu öğrenciyi liseye kazandırdıklarını belirtti. Bakanlıklarının kendilerine verdiği bilgi doğrultusunda Ferda’nın babasıyla hemen irtibata geçtikleri anlatan Başak, şunları kaydetti:
“Sağ olsun Ferda’nın babası da bizi kırmadı. Çünkü ileriyi gören bir insan. Çünkü bir kız çocuğu da Manisa’da tıp fakültesi okuyor. Bir erkek çocuğu da burada Anadolu Öğretmen Lisesi’ni okuyor. Sadece Ferda kalmış. Onu okutmak istiyor, ama bazı nedenlerden dolayı okutamıyor. Biz de yardımcı olmak için geldik. Daha önce aynı durumda olan Gamze kızımız vardı. O zaman da demiştik, umarım Gamzeler bize ulaşır ve okula başlarlar. Ferda da bu halkaya dahil oldu. Devletimiz gerçekten çok güçlü, her türlü imkanı çocuklarımız için seferber ediyor. Bir çocuğumuzun bile okumak isteyip de dışarıda kalmasını istemiyoruz. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz”

Ferda’nın babası Celalettin Ergişi de, bir kızının üniversitede okuduğunu belirterek, ”Bu kızımı da okumak istedim ama imkanım olmadığı için gönderemedim. Maddi durumum iyi değil. Ben devletten yardım istiyorum. Ve sağ olsun Milli Eğitim Müdürümüz evimize kadar geldi. Bize yardımcı oldu. ‘Çocuğuna yardımcı olacağım’ dedi. Biz de çocuğu liseye kaydettirip okutacağız. Kızımızın devlete yararlı bir insan olmasını istiyoruz” dedi.
Ferda Ergişi ise, bu sene 8.sınıftan mezun olduğunu söyleyerek, “Babam yaşlı, rahatsız ve bu yüzden çalışamıyor. Bu yüzden okula gönderemedi beni. Ablam kendi imkanlarıyla okudu. O da yatılı kaldığı için okudu. Ben de okumak istedim. Ama bizim durumumuz müsait değildi. O yüzden Milli Eğitim Müdürümüz ve öğretmenlerimiz bana destek oldular. Bu sayede liseye başlayacağım. Okumak çok güzel bir şey. Ben de bunu yaşamak istiyorum ve okuyup ya avukat ya da hemşire olmak istiyorum” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*