Haberçok | 30 Ekim 2012 tarihi itibariyle 6 aylık başvuru süresi sona erecek olan 2B arazileriyle ilgili bilgi veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazileri için yapılan başvuru sayısının 300 bine ulaştığını açıkladı. 150 bin mülk sahibini uyardı.

Haberçok | 150 bin vatandaşın mülküne Hazine el koyacak!

Haberçok | 150 bin vatandaşın mülküne Hazine el koyacak!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B kapsamında 30 Ekim 2012 tarihi itibariyle 6 aylık başvuru süresi sona erecek olan 450 bin kullanıcıdan bugüne kadar yaklaşık 300 bininin başvurularını yaptığını bildirdi.
Şimşek, Maliye Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, 2B çalışmalarında gelinen nokta ve bundan sonraki sürece ilişkin durum değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Şimşek, 2B konusunda başvuru süresinin 30 Ekim 2012 tarihinde sona ereceğini belirterek, bu kanunla amaçlarının vatandaşla devlet arasında uzun yıllardır süren hukuki itilafların çözümlenmesi, çarpık kentleşme sorununun giderilmesi olduğunu söyledi.
Bu konuda 54 ilde çalışmaların halen devam ettiğini, 2B kapsamında güncellenen ve kadastro çalışmaları tamamlanan 460 bin adet taşınmazın bakanlığa teslim edildiğini ifade eden Bakan Şimşek, diğer taşınmazların çalışmalarının da devam ettiğini anlattı.
Bu çerçevede 460 bin taşınmaz üzerinde yaklaşık 560 bin vatandaşın kullanıcı konumunda olduğuna dikkati çeken Bakan Şimşek, şöyle konuştu:
”Bunlar arasında 6 aylık başvuru süresi olanlar var, 8 aylık başvuru süresi olanlar var. 30 Ekim 2012 tarihi itibariyle 6 aylık başvuru süresi sona erecek olan 450 bin kullanıcıdan bugüne kadar yaklaşık 300 bini başvurularını yapmıştır. Başvuru yapanların oranı yüzde 67’dir. Buna göre kalan 150 bin vatandaşımızın haklarını kaybetmemeleri için bir an önce başvuru yapmaları gerekmektedir.”
Şimşek, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin ”2B gelirlerinden ne kadar 2013 bütçesine konuldu?” şeklindeki sorusu üzerine Şimşek, 2013 yılında 4,8 milyar liralık bir gelir öngördüklerini söyledi. Şimşek, ”Yani toplam gelirin yaklaşık yarısı. Toplamda biz 9,8 milyar liralık bir gelir öngörüyoruz. Ama bunun bir kısmı 3-4 yılda taksitle geleceği için, ilk yılda biz 4,8 milyar liralık bir gelir bekliyoruz” diye konuştu.
Başvuru sürelerinin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Bakan Şimşek, kanunda Bakanlar Kurulu’na bir uzatma yetkisi verildiğini, fakat şu an itibariyle başvuru süresini uzatma gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını söyledi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*