Haber | ABD tarihindeki en şiddetli kasırgalardan biri olarak tanımlanan Sandy kasırgası nedeniyle yüzbinlerce kişinin yüksek bölgelere kaçışı sürüyor. Kasırganın merkezinin bu gece New Jersey, New York ve Long Island'a ulaşması bekleniyor. | Haber

Haber | Yüzbinlerce ABD’li yüksek bölgelere kaçıyor | Haber

Haber | Yüzbinlerce ABD’li yüksek bölgelere kaçıyor | Haber

ABD Kasırga Merkezi (NHC) yetkilileri, doğu kıyısında 50 milyon insanı etkilemesi beklenen 1600 kilometre genişliğindeki Sandy kasırgasının Pazartesi sabahı itibarıyla güç kazandığını, yaklaşık 3,5 metre yüksekliğinde dalgalara yol açtığını belirtti.
ABD tarihindeki en şiddetli kasırgalardan biri olarak tanımlanan Sandy kasırgasının bölgede etkili olan diğer hava sistemiyle birleşerek “süper fırtına”ya dönüşebileceği uyarısında bulunan yetkililer, bu durumda kasırganın doğu kıyısından Büyük Göller Bölgesi’ne kadar 1280 kilometrelik bir alanda tahribata yol açabileceği ve Batı Virginia’daki dağlık bölgelere yaklaşık 1 metre kalınlığında kar düşebileceğini ifade etti.
Kasırganın merkezinin, bu gece New Jersey, New York ve Long Island’a ulaşması bekleniyor. Şiddetli yağışların başladığı bölgede yaşayan yaklaşık 20 milyon kişiye kıyı bölgelerinden uzak durmaları uyarısı yapıldı.
Yetkililer, kasırganın yol açtığı dalgaların Manhattan’ın aşağı kesimlerinde sele yol açabileceği, metro tünellerini su basabileceği ve enerji ile iletişim hatlarına zarar verebileceği uyarısında bulundu.
Başkan Barack Obama, Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, New York, New Jersey ve Pennsylvania dahil olmak üzere 9 eyalette acil durum ilan etti.
Washington’da kalmak için bugün Florida’da katılması planlanan seçim kampanyasını iptal eden Obama, hükümetin her tür önlemi aldığını söyledi.
Havaalanları ve tüm resmi ve özel kurumların kapatıldığı, ulaşımın felç olduğu doğu kıyısında yüzbinlerce kişiye idari izin verildi.
Yetkililer, deniz kıyısındaki yerleşim birimlerinde yaşayanları kurtarma ekipleri ve acil durum çalışanlarının hayatlarını tehlikeye atmamak için bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Manhattan’ın aşağı kesimlerinde yaşayan 375 bin kişinin tahliye edilmesi talimatını verdi.
New Jersey Valisi Chris Christie ise, düzenlediği basın toplantısında, “Bu sıradan bir fırtına değil. O yüzden aptallık yapmayın, derhal evlerinizi terk edip daha yüksek ve güvenli bölgelere gidin” dedi.
New York Borsası ve Nasdaq dahil borsalar, 27 yıl aradan sonra ilk kez hava durumu nedeniyle kapatıldı.
Saatteki hızı 136 ila 281 kilometre arasında değişen ulaşan rüzgarlara yol açan Sandy kasırgası, Karayipler’de 65 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*