Haber | Havacılık alanında uçak motorları ve gaz türbinleri konusunda faaliyet gösteren TUSAŞ Motor Sanayii AŞ, Türk yapımı İnsansız Hava Aracının 8 ay sonra gökyüzüne çıkacağını açıkladı. | Haber

Haber | Yerli İnsansız Hava Aracında sona yaklaşılıyor | Haber

Haber | Yerli İnsansız Hava Aracında sona yaklaşılıyor | Haber

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Akın Duman, ”Ürettiğimiz İnsansız Hava Aracı (İHA) motorlarının testlerinin ve sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması için 7-8 aylık bir süreç var. Bu süreçte kendini tamamen kanıtlamış, ispat etmiş bir İHA motorumuz olacak” dedi.
Duman, yaptığı açıklamada, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ olarak havacılık alanında uçak motorları ve gaz türbinleri konusunda faaliyet gösterdiklerini kaydetti.
TEI’nin üç ana faaliyet alanının bulunduğunu ifade eden Duman, ”Bunlardan bir tanesi uçak motorlarına modüllü parça üretimi. Bu anlamda gerek askeri gerek ticari uçak motorlarına yüzbinlerce parça üretiyoruz. TEI bugün geldiği noktada gerçekten de dünya tarafından tanınan bir marka oldu. Bir kaç modülü hariç hemen hemen bir motorun tamamını üretecek kabiliyetteyiz” diye konuştu.
”Bugün geldiğimiz noktada 3 ayrı ürünümüz var”
Duman, insansız hava aracının (İHA) son dönemde dünyada çok sık konuşulan bir konu olduğunu ve öneminin artarak devam ettiğini bildirdi.
Son nesil savaş uçağı olan F-35’in insanlığın son savaş uçağı olacağının söylendiğini hatırlatan Duman, şöyle konuştu:
”Bizlerin ve ülkemizin gelecekteki teknolojilere yetişmek ve öne almak açısından çeşitli faaliyetleri yürütüyoruz. TEI olarak da yürütüyoruz. Tasarım bölümümüz ağırlıklı olarak bu konu üzerinden çalışıyor. Aslında bu faaliyetler yeni değil.
7-8 yıldır süren faaliyetler. Özellikle küçük çaplı insansız hava araçlarında çok önemli mesafeler kat ettik. Bugün geldiğimiz noktada 3 ayrı ürünümüz var. Biri turbo jet motor bu yaklaşık 50 libre gücünde, bir diğer versiyonu 90 libre gücünde, bir de bunun turboprop versiyonu var, bu da 50 beygirlik bir motor. Bunlara çeşitli insansız hava araçlarına örneğin hedef uçak olabilir veya gözetleme, keşif amaçlı olabilir.
Bu tür platformlara güç verecek motorlar… Hatta geçtiğimiz hafta da başarılı uçuş testlerini gerçekleştirdik. Motorların uçuş testleri devam ediyor. Ürettiğimiz İHA motorlarının testlerinin ve sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması için 7-8 aylık bir süreç var. Bu süreçte kendini tamamen kanıtlamış, ispat etmiş bir İHA motorumuz olacak.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*