Haber |Türkiye’nin indirdiği Suriye uçağından bunlar çıktı| Haber

Haber |Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın e-maillerini hack eden Anonymous Suriye uçağında el konulan paketin manifestosunu yayınladı. 10 koli, 340.8 kilo, “Elektrik Techizatı.”| Haber

Haber  |Türkiye’nin indirdiği Suriye uçağından bunlar çıktı|   Haber

haber
haber

Anonymous, 11 Ekim günü Türk F-16 savaş uçakları tarafından Esenboğa havalimanına inişe zorlanan Suriye yolcu uçağı ile ilgili Suriye Hava Yolları CEO’su Ghaida Abdüllatif’in “Uluslararası hava Taşımacılığı Kuruluşu”ve “Arap Hava Yolları Organizasyonu”’na gönderdiği Türkiye’yi “Hava Korsanlığı” ile yapmakla suçlayan şikayet mektubunu yayınladı.
Yarısı İngilizce, yarısı ise Arapça olan 7 sayfalık raporda, Türk F-16’ların hiç bir açıklama yapmadan içinde sivillerin bulunduğu uçağı zorla indirdiği detaylı olarak anlatılırken, Türk F-16’ların uçaklarına havadayken 50 metre kadar yanaşarak yolcuların hayatını riske soktukları, kuleden de uçağın pilotuna uçağın aranacağıuna dair bir çağrı gelmediğini, pilotun kuleye neden inmeye zorlanıyoruz? diye sorması sonrasında Türk hava kulesinin bunun nedenini bilmiyoruz” diye karşılık verdiği kaydediliyor. Türk güvenlik kuvvetlerinin taşınması tamamen yasal olan 10 adet 340 kilo ağırlığındaki parsele el koyduklarını ve karşılığında kendilerine bir fiş vermediklerini kaydedilen raporda, uçağın alana inmesi sonrasında Türk komandoların uçağa yaptıkları baskının yolcular arasında büyük paniğe yol açtığını, mürettabatın kendilerine silah doğrultularak zorla uçaktan indirildiği ve 7 saat süren aramanın yolcuların psikolojisini bozduğu ifade ediliyor.
MOSKOVA’DAN ESED’E 200 TON BANKNOT
Hürriyet’in haberine göre, Anonymous tarafından ele geçirilen e-maillerde Moskova yönetiminin Suriye’deki muhalifleri bastıramak için Devlet Başkanı Beşşar Esed’e iç çatışmaların başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana uçaklar dolusu 200 ton banknot gönderdiğini gösteren kayıtları da ele geçirdi.
Anonmous tarafından ele geçirilip Propublica internet sitesi tarafından yayınlanan Farsça ve İngilizce uçuş manifestolarına göre; Şam Uluslararası Havalimanı ile Moskova Vnukovo Havalimanı arasındaki toplam 8 karşılıklı uçak seferi manifestolarında 30 ton ağırlığında banknotlar yer alıyor.
Propublica, uçuş manifestolarını Uluslararası Uçuş Takip Servislerine de doğrultarak Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait Rus yapımı Ilyushin-76 kargo uçaklarının Türkiye hava sahası üzerinden uçmak yerine Azerbaycan, İran ve Irak hava sahalarını kullanarak 200 ton’dan fazla banknotu Şam’a taşıdığını da yazmıştı.
Suriye’deki iç savaşın başlamasından bugüne onbinlerce sivilin ölmesine rağmen Moskova’nın desteği sayesinde muhaliflere karşı direnmeye devam eden Devlet Başkanı Beşşar Esed’in IMF kayıtlarına göre savaş öncesinde kasasında bulunan 17 milyar dolar parasının hızla eriyerek 6-8 milyar dolar’a indiği de belirtiliyor.
Başta ABD ve Avrupa Birliği tarafından Suriye’ye yönelik yaptırımlar arasında bu ülkeye banknot gönderme yasağı da bulunuyor. İçsavaş öncesi Suriye’nin resmi parasını Avusturya Merkez Bankası basarken, Reuters Haber Ajansı geçtiğimiz yaz Rusya’nın yeni Suriye poundlarını basmaya başladığını yazmış ancak Suriye Merkez Bankası bunun doğru olmadığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.