Haber | Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ile yaptığı ortak basın açıklamasında, "Sınırımız bir daha ilhal edilirse, gereğini yaparız" dedi. | Haber

Haber | Türkiye’den Suriye’ye son ve en sert uyarı | Haber

Haber | Türkiye’den Suriye’ye son ve en sert uyarı | Haber

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Sınır ihlalleri olur ve Türkiye’nin ulusal güvenliği tehlikeye düştüğünü hissedersek hiç tereddüt etmeden mukabelede bulunuruz.” dedi.

Alman mevkidaşı Guidao Westerwelle ile görüşmesinin ardından soruları cevaplayan Davutoğlu, “Akçakale olayında sınırlarımız ihlal edilmiş, 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Türkiye’nin hem nefsi müdafaa hem de caydırıcılık açısından mukabele etmesi kaçınılmazdı. Bu mukabelede bulunduk.” hatırlatmasını yaptı.

Bakan Davutoğlu, TBMM’nin tezkereyle hükümete yetki verdiğine dikkat çekerek, “Her türlü güvenlik tedbirini alıyoruz. Tabii Suriye’nin benzer bir ihlali yapmamasını istiyoruz, ümit ediyoruz. Yapması halinde Türkiye kendi ulusal güvenliği için her türlü tedbiri alır.” diye konuştu.

Türkiye’nin NATO’daki müttefiklerinden ne beklediğinin sorulması üzerine Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye-Suriye sınırının NATO sınırı olduğu vurgulanmış ve NATO’nun güvenliğinin bölünmezliği ilkesi etrafında da dayanışma ifade edilmiştir. Bu, çok açık bir mesajdır, çok açık bir destektir. Biz bu çerçevede Almanya’ya da tekrar teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu dayanışmanın sürmesi en önemli beklentimizdir. Güvenlik söz konusu olduğunda Türkiye sınırı da Norveç sınırı da aynı anlam taşır. Bu dayanışmanın süreceğine inanıyoruz.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*