Haber |TSK açıkladı: İşte bütün rütbedeki asker sayımız| Haber

Haber | Genelkurmay Başkanlığı dün personel sayısını açıkladı. Mart 2014’e göre asker sayısının 70 bin küçüldüğü ortaya çıktı. | Haber

Haber  |

haber
haber

TSK açıkladı:İşte bütün rütbedeki asker sayımız|   Haber

Mart 2012’de 714 bin 404 olarak duyurulan TSK’nın personel mevcudu, dün 644 bin 849 olarak açıklandı. Son rakamlara göre TSK bünyesinde toplam 348 general ve amiral bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Aralık 2012 itibarıyla personel mevcudunu dün kamuoyuna duyurdu. Açıklanan rakamlar 4 Ağustos’ta TSK’nın komuta yapısını yeniden şekillendiren Yüksek Askeri Şura toplantısı sonrası 5 general/amiralin istifa ettiği ya da emeklilik yolunu seçtiğini ortaya koydu. Tümamiral Kemalettin Gür ve Tuğgeneral Necati Tekin’in YAŞ sonrası istifa dilekçelerini verdiği kamuoyuna yansımıştı ancak diğer 3 ismin kim olduğu ve hangi gerekçelerle istifa ettiği netlik kazanmadı. TSK’nın personel mevcudunda büyük bir daralmaya gittiği, Mart 2012 itibarıyla 714 bin olan personel sayısının 9 ayda 70 bin azalarak 644 bine düştüğü belirlendi.

Genelkurmay Başkanlığı, dün Aralık 2012 itibarıyla personel mevcudunu açıkladı. Verilen bilgi, TSK’nın zirvesinde bir sürprizi de ortaya koydu. 4 Ağustos günü TSK’nın komuta yapısını sil baştan değiştiren Yüksek Askeri Şura toplantısının ardından ordudaki general/amiral sayısı 353 olarak belirlenmişti. TSK’nın dün açıkladığı rakam, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde toplam 314, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 33 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda 1 olmak üzere toplam 348 general/amiralin görev yaptığını ortaya koydu. Bu durum, 4 Ağustos tarihinden itibaren 5 üst rütbeli personelin istifa ettiğini ya da emekliliğini istediğini açığa çıkarttı.

MEVCUT ASKER SAYISI

TSK, personel mevcudunu son olarak Mart 2012’de duyurmuştu. O dönemde TSK’nın personel mevcudu, 714 bin 404 olarak açıklanmıştı.

Dün ise personel mevcudu 644 bin 849 olarak açıklandı. Buna göre son 9 ayda TSK’nın mevcudunda yaklaşık 70 binlik bir küçülme yaşandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.