Haber |Tevrat referanslı İsrail katliamı: Bulut Sütunu| Haber

Haber |İsrail, Filistin’e düzenlediği saldırılarda verdiği isimlerde özellikle dini terim ve kavramları referans alarak vurgu yapıyor. İsrail ordusu, Gazze’ye yönelik başlattığı son ‘operasyon’a da “Bulut Sütunu” adını verdi. Peki Bulut Sütunu neyi simgeliyor?| Haber

Haber | Tevrat referanslı İsrail katliamı: Bulut Sütunu | Haber

”Bulut Sütunu” Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat’ta Tanrı’nın İsrailoğullarına yardımı anlamına geliyor.
Gazze saldırısına verilen “Bulut Sütunu” tabiri, Tevrat, İncil ve Zebur’u içeren Kitab-ı Mukaddes’in ‘Çıkış’ bölümünde geçiyor. Yahudiler, “Tanrının, Yahudileri bir bulut sütunuyla düşmanlarına karşı koruduğuna” inanıyor.
İsrail’in Gazze’deki ‘operasyon’a verdiği ‘Bulut Sütunu’ ismi de İsrail’in hedefini açıklıyor gibi. Tevrat’a göre İsrailoğulları Mısır’dan kaçarken, beliren bir bulut sütunu, onların sahili selamete ulaşmalarını sağlıyor.
Kitapta şu ifadeler yer alıyor:
“Gece gündüz ilerlemeleri için Rab, gündüz bir bulut sütunu içinde yol göstererek, geceleyin bir ateş sütunu içinde ışık vererek onlara öncülük ediyordu. Gündüz bulut sütunu, gece ateş sütunu halkın önünden eksik olmadı.”
İsrail, Gazze ‘ye düzenlediği saldırılara verdiği isimlerde özellikle dini terim ve kavramları referans alarak vurgu yapıyor.
HAMAS’TAN “SİCCİL TAŞI” İLE MİSİLLEME
Hamas ise saldırı sonrası “İsrail’e cehennem kapılarının açıldığını” açıklamıştı.
Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, İsrail ordusunun “Bulut Sütunu”na karşı, “Siccil Taşı” adını verdikleri misilleme kapsamında çok sayıda füze fırlatarak cevap vereceklerini duyurdu.
İzzeddin Kassam Tugaylarının operasyonlarına verdikleri ”Siccil Taşı” ifadesi ise Kur’an’ın Fil suresinde, Allah’ın Kabe’yi ve mazlumları korumak için gönderdiği silahı temsil ediyor.
“BULUT SÜTUNU” İSRAİL’İN SONU OLACAK
İslam ülkelerini Filistin halkı için acil harekete geçmeye çağıran Berhum, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları tarafından ”Siccil Taşı” olarak adlandırılan operasyonların, İsrail’in düşmanca saldırılarına farklı bir boyut kazandıracağını savundu. Berhum, İsrail’in ”Bulut Sütunu” ismiyle başlattığı askeri operasyonların, kendi sonlarını hazırladığını ileri sürdü.
İsrail neden bu dönemde Gazze’ye saldırdı?
İsrail basını, ‘Bulut Sütunu’ operasyonunu İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ilk savaşı olarak değerlendiriyor. Adını Tevrat’tan alan operasyonun zamanlaması ise ilgi çekici. Netanyahu’nun 22 Ocak’taki seçimler öncesi, pozisyonunu güçlendirmek için Gazze’yi vurduğu da iddia ediliyor.
Uzmanlara göre gerçekleştirilecek seçim bu saldırının bir ayağını oluştururken, özellikle Filistin yönetiminin Birleşmiş Milletler’de yeni statü talebi çalışmalarıyla aynı döneme denk gelmesi dikkatleri çekiyor.
Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, İsrail’in niyeti ne olursa olsun amaçlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.
euronews’a konuşan Paris’teki Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Enstitüsü (IRIS) Müdürü Paskal Boniface’ye göre bu parlamanın arkasında stratejik bir anlam var. Suriye roketlerinin İsrail’e düşmesi Tel Aviv’i korkuttu.
NETANYAHU ATEŞKES İSTİYOR
İsrail saldırısının ardından Hamas’ın füzelerinin Tel Aviv yönetimine geri adım attırdığı ve acilen ateşkes için aracı aradığı öne sürülüyor. Bazı kaynaklar, İsrail’in Gazze’de AB’nin aracılık edeceği bir ateşkes seçeneğine hazır olduğunu, Mısır’ın arabuluculuğunu ise “taraflı olduğu” gerekçesiyle kabul etmediğini iddia ediyor.
Hamas ise İsrail ile mevcut durumda herhangi bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.