Haber |Patriot gönderilmesini onaylayan ülke| Haber

Haber |NATO’nun Türkiye-Suriye sınırına Patriot savunma füzelerinin konuşlandırılmasına onay vermesinden sonra Almanya Bakanlar Kurulu da Türkiye’nin bu talebine yeşil ışık yaktı. | Haber

Haber  |Patriot gönderilmesini onaylayan ülke|   Haber

haber
haber

Başkent Berlin’de başbakanlıkta bugün toplanan Alman Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla, Türkiye’nin talep ettiği Patriot füzelerinin ve bunları kullanacak olan Alman askerlerinin Türkiye’ye gönderilmesine onay verildi.
Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararda, söz konusu NATO görevi dahilinde Türkiye’ye gönderilecek asker sayısının üst sınırı 400 olarak belirlendi.
Kararın, asker ve Patriot’ların gönderilmesinin yanı sıra erken uyarı uçakları Awacs’ların da kullanılmasını kapsadığı, zaten bölgede bulunan Awacs’ların bir kısmının Alman askerleri tarafından kullanıldığı kaydedildi.
Söz konusu kararın Federal Meclis’in onayından da geçmesi gerekiyor. Federal Meclis, 14 Aralık’ta toplanacak.
ALMANYA AWACS DA GÖNDERİYOR
Almanya’nın erken uyarı ve kontrol uçakları “Awacs” ları da Türkiye-Suriye sınırına göndereceği, bu operasyon için de 200’den fazla Alman askerin görevlendirileceği ileri sürüldü.
Alman kabinesinin verdiği onayın parlamentonun alt kanadı Federal Meclis’te da onaylanması gerekiyor.
Başta Yeşiller Partisi olmak üzere muhalefetten bazı milletvekilleri Türkiye-Suriye sınırına Alman Patriot füzelerinin gönderilmesine karşı çıksa da, Federal Meclis’in onayında sorun yaşanması beklenmiyor.
Anamuhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti de, Türkiye’ye Patriotların gönderilmesine karşı çıkmıyor.
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle oylamada büyük bir çoğunluk elde edilmesini beklediğini söyledi.
NATO ONAYLAMIŞTI
Geçtiğimiz salı günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan NATO dışişleri bakanları, Türkiye-Suriye sınırına NATO’ya ait Patriot füze savunma sisteminin yerleştirilmesini kararlaştırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.