Haber | Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin dağıttığı Büyük Seğmen Ödülü ''Ankara'nın Milli Gururu'' kategorisinde AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a verildi. | Haber

Haber | ‘Münasip yerine koy’ ödül getirdi | Haber

Haber | ‘Münasip yerine koy’ ödül getirdi | Haber

Bağış, ödüle geçen yıl Brüksel’deki bir toplantıda Hollandalı aşırı sağcı parlamenter Barry Madlener’e gösterdiği tepki nedeniyle layık görüldü. Bağış, kendisine İslam’a hakaret içeren bir karikatürü hediye etmeye çalışan Madlener’e ”Onu münasip bir yerine koy” demişti.
Bağış, bir yıl sonra bu kez İslam’a hakaret eden bir kitabı kendisine vermek isteyen Madlener’e ”Oğlum bak git” diye seslenmişti.
Bağış’a ödülünü Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, JW Marriot Otel’de düzenlenen törende verdi.
Bağış, törende yaptığı konuşmada, Atatürk’e milli mücadelede destek vermiş seğmenlerin adını taşıyan ödülü almaktan gurur duyduğunu söyledi.
”Yurt dışında ülkemize, değerlerimize, inançlarımıza düşmanlık yapmayı maharet zannedenlere hak ettikleri cevabı verebilmemin arkasında Melih Başkanım gibi, sayın Başbakanımız gibi gerçekten örnek aldığım büyüklerimiz var” diyen Bağış, şunları söyledi:
”Eğer ben yabancı liderlerin önünde kem küm eden bir Başbakanın kabinesinin bakanı olsaydım, o zaman belki o cevapları vermekte biraz tedirgin davranabilirdim. Ama çok şükür gerektiğinde ‘one minute’ demeyi bilen bir Başbakan ile çalıştığım için, eğer benim değerlerime, benim inançlarıma, benim ülkeme, benim milletime dil uzatanlara cevap vermesem hesaba çekileceğimi çok iyi bildiğim için bana verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.”
Ankara’nın 89 yıldır Türkiye’nin kalbi olduğunu söyleyen Bağış, ”Ama son 10 yıldır özellikle sadece Türkiye’nin değil aslında umutla daha aydınlık yarınları bekleyen tüm coğrafyaların kalbi haline geldi. Artık Ankara’nın sesi Şam’da da, Kahire’de de, Bosna-Hersek’te de dünyanın dört bir yanında merakla takip ediliyor. Çok şükür Türkiye bugün çok farklı bir noktaya geldi” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*