Haber | Kabe'ye , Allahın beyti'ne veda vakti. Ayrılmak kolay değil. Saatlerce dua ve gözyaşının ardından Kıblegahımız'a, Kabetullah'a gözlerimiz açık ve yaşlı bir şekilde veda ettik.| Haber

Haber | Kabetullah’a gözyaşıyla veda! | Haber

Haber | Kabetullah’a gözyaşıy la veda! | Haber

Kabeyi ilk gördüğümüzde makbul olacak duamızı yaptık.
Kabeyi seyretmeye doyamadık.
Dualar, Kuran-ı Kerim ve yakarışlarımız, günlerce devam eden niyaz, namaz ve ibadetlerimiz.
Ve hiç aksatmadan devam ettiğimiz tavaf, tavaf, tavaf…
Tavaf, namaz, Kabetullah’ı seyir, ve Kuran’ı Kerim ile geçen 10 gün ve her daim şifa niyetine yudumladığımız zemzem….
Ve bu eşsiz ve benzersiz günlerin ardından Sevgili Peygamberimizin tarif ettiği üzre “Hac Arafat’tır” sözüne mazhar olduk ve milyonlarla birlikte Arafat yolculuğumuz başladı.
Her renkten, her ırktan, her milletten Müslümanlarla bir gece yolculuğu ile Cebelürrahme’ye Arafat’a vardık.
Her yer bembeyaz çünkü tüm Müslümanlar ihramlı.
Hakkını teslim edelim.100 bine yaklaşan Türk hacı adayının Mekke’den Arafat’a nakli için yüzlerce otobüsle başarılı bir nakıl gerçekleştiren Diyanet İşleri başkanlığı’nı tebrik ediyorum. Sadece Arafat’a nakil değil, yerleşilen çadırların önceden hazır hale getirilişi, su, yemek ve diğer ihtiyaçların eksiksiz halledilmesi de takdire şayandı.
Arafat’a kadar olan hac bölümünde 100 bin hastaya hizmet veren Diyanet’in hastanesi ve 500 personelden oluşan sağlık ekibi burada da bir başka özel hizmete imza attı. Arafat’a çıkamayacak kadar hasta olan ve yoğun bakım tedavisinde ki hacılarımıza özel hava ambulansıyla hizmet verildi ve onlarında vakfeye durarak haccın bu rûkunlarını yerine getirilmesi sağlandı.
Hep birlikte kılınan sabah namazı, herkesi mest eden Kur’an tilaveti, Türkiye’nin en iyi seslerinin koro halinde gerçekleştirdiği sabah namazı tesbihatı, dualar ve gözyaşı.
Diyanet İşleri Başkanlığı’mız , Hac farizasının her safhasında ezan, Kur’an, dua ve konuşmaların tamamı için Türkiye’den hafızları, imamları, duahanları ve ilahiyat profesörlerini kutsal topraklara getirmişti. Çok güçlü bir irşad ekibiyle Diyanet eksiksiz bir organizasyona imza attı. Diyanet İşleri başkanlığını ve Başkan Prof. Mehmet Görmez hocayı tebrik ediyorum.
Peygamberimizin Veda Hutbesi’ni irad ettiği Cebel-ür Rahme’de ettiğimiz dualar, yakarışların ardından hep birlikte Arafat vakfesine durduk.
Ve vakfe duası.
Mehmet Görmez Hoca’nın yaptığı vakfe duası için ellerimizi semaya kaldırdık. Tam bir saat boyunca hem amin deyip hem ağladık. Etkileyici ve gönüllere yüreklere hitap eden duanın sözleri herkesi ağlattı.
Ve Arafat’tan ayrılma vakti.
Müzdelife yolculuğu başladı.
Müzdelife vakfesi, taş toplama.
Gece yarısından sonra bu sefer yolculuk Mina’ya… Beyazlar içinde bir mahşer provası… Kilometrelerce ihramlı ve yaya yürüyüş. Jamarat’a varış ve yüzbinlerle birlikte Büyük şeytanı taşlama.
Ve gece boyu devam eden Mekke’ye Kabe’ye yolculuk. Ziyaret tavafı ve haccın ‘say’ını yaptıktan sonra Kabe-i Muazzama’da sabah namazı, ardından bayram namazı ve İslam ümmetinin bayramlaşması ve kucaklaşması.
Ve ardından yüce Allah’ın Beyt’in de Cuma namazı.
Sabah- Bayram- Cuma.
Uzun yıllar sonra ilk defa bayram ve Cuma aynı güne denk geldi. Bu güzel buluşma da bize nasip oldu.
Bayramın ikinci ve üçüncü günleri yine Jamarat yolculuğu ve büyük, orta , küçük şeytanları taşlama.
Ve vahyin kalbine, Kabe’ye , Allahın beyti’ne veda vakti.
Veda tavafı için son kez Kabe’deyiz.
Tavafın ardından Kabenin karşısına geçip dua vakti, ayrılış vakti.
Ayrılmak hiç kolay olmadı.
Saatlerce dua ve gözyaşının ardından Kıblegahımız’a, Kabetullah’a gözlerimiz açık ve yaşlı bir şekilde veda ettik.
Gönül dünyamıza yaptığımız büyük bir iç yolculuğunu tamamladık.
İbrahim’in İsmail’in izlerini sürdüğümüz Kabe’de, tavafta her dokunuşumuzun dua kabül edildiği kardeşlerimize yaptığımız yolculuğu tamamladık.
Bir aşık gibi Maşuk’umuza olan yolculuğumuzu tamamladık.
Şükürler olsun ki sapasağlam tamamladık.
Peygamberimiz Efendimizin dediği gibi “Salimen Ganimen” tamamladık. Sağ salim ve zenginleşmiş olarak tamamladık.
Allah’ım sana sonsuz hamd ve sena olsun. Bize de bu nimeti bahşettin. Misafirin olarak bulunduğumuz Kabe-i Muazzama’dan kalp alemine yoğunlaşmayı öğrenerek ayrılıyoruz.
Kabe ile inşa etmeye çalıştığımız gönül ilişkimizi koparma… Dualarımızı kabül eyle.. Kelime anlamı “en yüksek gaye” olan Hacc’ı bize tekrar nasip eyle!
………………………………….
NOT: Ve şimdi yolculuğumuz Medine’ye. Allah’ın evinden ayrıldık şimdi Medine’ye Resul’ü Ekrem’in huzuruna ve onu selamlamaya gidiyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*