Haber | İndirilen Suriye uçağındaki 12 koliden çıkan parçaların füze yapımında kullanıldığı ortaya çıktı. Peki bu parçaları Suriye'ye gönderen KBP adlı Rus silah devi kimdir, neler üretir, nerelerle çalışır? İşte o firmanın bozuk sicili: | Haber

Haber | İşte o Rus silah devinin bozuk sicili | Haber

Haber | İşte o Rus silah devinin bozuk sicili | Haber

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Ankara’ya indirilen Suriye uçağında yer alan paketlerde silah olduğunu ve üzerinde KBP Instrument Design firmasının ibaresinin bulunduğunu söyledi.
Erdoğan daha önce bu firmanın MKE’nin Rusya’daki karşılığı olduğunu ifade etmişti.
KBP Instrument Design, Rusya’nın önemli üreticileri arasında… Rusya’nın Tula şehrinde üretim yapan KBP Instrument Design, yılda 6 milyar dolarlık silah satıyor.
Suriye lideri Beşar Esad, 2007’den beri KBP’nin ürettiği Pantsyr-S1 ve Buk-M2 isimli hava savunma sistemi füzeleri alıyor.
ASKERİ KARGO OLDUĞU AÇIK
Rus gazetesi Kommersant, Rus silah ihracatı endüstrisi yetkililerine dayandırdığı haberinde, “Esenboğa’ya indirilen Suriye uçağında mühimmat değil; Suriye füze savunma sistemi için Rus radar parçaları bulunuyordu” diye yazdı. Ancak Dışişleri Bakanlığı ve askeri yetkililerin hükümete ilettiği bilgiye göre, uçaktaki kolilerde füze yapımında kullanılan parçalar, füze rampa sistemi malzemeleri, aynı sistem içinde kullanılan radar ve anten düzenekleri ile bunların birbiriyle koordinesini sağlayan elektronik malzeme bulunuyor. Söz konusu elektronik düzeneğin ‘füzelerin harekete geçirilmesini sağlayan’ malzeme olduğu iddia edildi. Bu da kolilerin adresinin Suriye Savunma Bakanlığı olarak yazılması bunun bir askeri kargo olduğunu açıkça ortaya koyuyor.
TÜRKİYE’DE BÜROSU YOK
Firmanın sitesinde yer alan bilgilere göre rus silah devinin 61 ülkede aktif bürosu ve silah ticareti bulunurken Türkiye bu ülkeler arasında değil. KBP’nin resmi internet sitesinde firma olarak katıldığı onlarca silah fuarının ismi yazarken Türkiye’de düzenlenen ve Rosoboron gibi diğer Rus silah devlerinin katıldığı hiçbir silah ve savunma fuarına katılmamış olması dikkat çekiyor.
SİCİLİ BOZUK
Rus firmasının sicili ürpertecek derecede karanlık. Firma nerede karanlık bir silah satışı varsa o girişimin içinde. İşte uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan firmanın bugüne kadar yaptıkları:
Kuzey Kore’ye patent sattı

2009 yılındaki AP haber ajansı haberine göre Kuzey Kore’nin Suriye’den Rus dizaynı ve ölümcül kapasiteye sahip füzeleri almak ve toplu üretim hakkını elde etmek için anlaşmaya vardığı yazıldı. Haberde silahların alımı için Suriye ile üretim patenti için de bir Rus firmasıyla anlaşıldığı ifade edildi. Haberde Suriye’nin anti-tank güdümlü füzeleri olan Rus silahlarını Rus KBP Instrument Design firmasından aldığı ifade edildi. AP haberinde Kornet isimli füzelerin 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgali esnasında kullanıldığını ve bu silahların Irak’ın elinde olduğundan bilgisi olmayan Amerikan kuvvetlerinin füzeler dolayısıyla beklenenden daha çok kayıp verdiğini de ifade etti.
İran’a destek sağlayan firmalar listesinde

İran’ın nükleer programına ilişkin gelişmeleri izleyen ve bağımsız kuruluşlarla ABD hükümeti ve BM’ye de bu konuda bilgi ve brifingler veren Iran Watch adlı internet sitesinde ise firma “İran’ın kitlesel imha ve nükleer silah programına kaynak ve malzeme sağlayan firmalar” listesinde geçiyor.
ABD’den 5 kez ambargo yedi

Rus silah firması KBP tam 5 kez ABD’den ambargo yedi. 1999 yılında başlayan ambargolar 2006 yılına kadar sürdü. İşte o ambargo kararlarının sebepleri:
– 1999 yılında ABD, KBP’ye şirketin kendi üretimi olan Kornet ve Metis füzelerini Suriye’ye sattığı için ambargo uygulama kararı aldı. Bu karar 2006 yılında kısmen ve 2010 yılında tamamen kaldırıldı. Sonradan bu füzelerin Lübnan’da olduğu anlaşıldı.
– 2002 yılında “Devlet destekli teröre kaynak sağladığı ve terör gruplarına ölümcül silahlar sağladığı” gerekçesiyle ambargo uygulanma kararı çıktı.
– 2003 yılında bu defa İran’a ölümcül Krasnopol lazer güdümlü top mermileri, Irak’a çok yüklü miktarda Kornet anti-tank güdümlü füzeleri sattığı ve alıcı olarak Yemen’i gösterdiği için iki farklı ambargo uygulama kararı çıktı.
– 2006 yılında Suriye’nin nükleer programına destek olduğu ve programa ilişkin teçhizat ve askeri mühimmat sağladığı gerekçesiyle ambargo uygulanma kararı çıktı.
İŞTE O FÜZE SİSTEMLERİ:
Peki Makine Kimya Endüstri’sinin Rus muadili olan KBP firması hangi sistemler üzerinde uzmanlaşmış durumda? İşte savaş gemilerine, tanklara ve yerden fırlatmalı rampalara yerleştirilebilen o füze sistemleri…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*