Haber | Başbakanlık TOKİ tarafından yaptırılan sınır karakolları basın mensuplarına tanıtıldı. Karakollar, sağlamlığı, tahliye tünelleri ve gözetleme kuleleri ile her türlü donanıma sahip. | Haber

Haber | İşte karşınızda “Kale” karakollar | Haber

Haber | İşte karşınızda “Kale” karakollar | Haber

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nce (TOKİ) yaptırılan sınır karakolları, sağlamlığı tahliye tünelleri ve gözetleme kuleleri ile gerek askerlerin gerekse bulunduğu bölgenin güvenliği açısından her türlü donanıma sahip.
Van 6. Hudut Alay Komutanlığı’nın sorumluluk alanındaki 285 kilometrelik İran sınır hattında bulunan 43 karakoldan 37’si, başta terör saldırıları olmak üzere kaçakçılık faaliyetlerinin de en aza indirilmesi amacıyla TOKİ tarafından 2010 yılında başlatılan çalışma ile sınıra daha yıkın bölgelerde yeniden inşa ediliyor.

Başkale ilçesinin İran sınırına 2 kilometre mesafede 2 bin 900 metre yükseklikteki hakim bir tepede TOKİ tarafından yaptırılan ve 2010 yılında faaliyete geçen 4. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Koçdağı 12. Bölük Komutanlığı’nın kapıları, Vali Münir Karaloğlu ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç’in katıldığı gezi ile basın mensuplarına açıldı.
Helikopterle Koçdağı Bölük Komutanlığı’na giden Vali Karaloğlu, burada hudut tekmili ile karşılandı. Karaloğlu’na, 6. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Ahmet Bircan Kırker ve 4. Hudut Tabur Komutanı Yarbay Cengiz Demir tarafından karakolla ilgili bilgi verildi.
Karakol inşaatında kullanılan teknoloji ve karakoldaki teçhizat hakkında bilgi veren 6. Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Kırker, karakolların teslim edildiği tarihten itibaren bölgedeki kaçakçılık ve terör olaylarında ciddi oranda düşüş yaşandığını söyledi.
Son teknoloji silah ve teçhizat ile gece gündüz demeden sınırın güvenliğini sağlayan Mehmetçik, Karaloğlu’na, karakolda her gün rutin olarak yapılan çalışmaları temsili olarak gösterdi.
Daha sonra karakoldaki birimleri gezerek 24 saat sınır güvenliğini sağlayan ”hudut kartalları”na moral veren Karaloğlu, incelemelerinin ardından askerlerle karavanadan yemek yedi.
Yıl sonunda 32 karakolun yapımı tamamlanacak
Vali Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-İran sınırına 2 kilometre mesafedeki Koçdağı Karakolu’nun 2010 yılında TOKİ tarafından inşa edildiğini anımsatarak, şöyle konuştu:
”Van merkezde konuşlu bulanan 6. Hudut Alay Komutanlığı’nın 4 ayrı taburu var ve Türkiye – İran sınırının 285 kilometrelik kısmını bu alayımız kontrol ediyor. Bugün geldiğimiz karakollar gibi bizim 43 karakolumuz var. Bu 43 karakoldan 37’sinin 2010 yılı Haziran ayında TOKİ tarafından yeniden yapımına başlandı. Bu süre zarfında şu ana kadar 27’si tamamlanarak teslim edildi. Bu karakolumuz da onlardan bir tanesi. Bu yıl sonu itibarıyla yapımı tamamlanan karakol sayısı 32 olacak ve kalan 5 karakol da 2013 yılı sonunda bitirilecek.”
Daha iyi korunan mekanlar
Karaloğlu, daha önceki karakolların nitelik bakımından çok iyi olmadığını ve sınır hattına daha uzak noktalarda bulunduğunu bildirerek, yeni yapılan karakolların coğrafi koşulların el verdiği müddetçe sınıra daha yakın hatlarda konuşlandırıldığını ifade etti.
Gözetleme kulleleri
Sınır hattındaki 43 karakol dışında 47 gözetleme kulesi de inşa edildiğine dikkati çeken Karaloğlu, ”İçerisinde 25 personelin yaşam imkanı bulduğu kulelerimiz var. 2010 yılında başlayan yenilikle beraber 37 karakol dışında 34 de gözetleme kulesi inşa ediliyor” dedi.
Karaloğlu, yeni karakolların buralarda görev yapan askerlerin daha iyi koşullarda iskan edilmesini, iaşelerinin sağlanmasını ve sağlanan güvenlikle beraber daha iyi korunmuş mekanlara sahip olma imkanı tanıdığına işaret ederek, şunları kaydetti:
”Bu karakolların, hem inşaat teknolojisi bakımından hem de kulelerdeki kullanılan teknoloji bakımından güvenlikleri üst düzeye çıkarıldı. Yeni karakollar sınırdaki güvenliğimizi artırdı ve buna bağlı olarak kaçakçılık, yasa dışı geçişler ve teröre karşı ordumuzun elini güçlendirdi. 2011 öncesine göre şu anda sınır hattında daha güçlüyüz. Burada zor şartlarda görev yapan tüm askerlerimizi kutluyor, hepsine teşekkür ediyorum. Biz onların sayesinde evlerimizde rahat uyuyoruz. Bizim inancımıza göre sınırı beklemek görevlerin en kutsalıdır. Bu zor koşullarda, 2 bin 900 metre yükseklikte, ağır coğrafi koşullarda bu işi yapmak kolay bir şey değil. Hepsine teşekkür ediyorum. Devletimiz de burada görev yapan komutanından erine hepsine en iyi imkanı sağlamış. Elektriği, suyu, telefonu ve asfalt yolu ile her türlü kolaylık sağlanmaya çalışılmış.”
Karakolların yapımının yanı sıra, sınır hattı ile karakolların bağlantı yollarının 600 kilometrelik asfalt ile kaplandığını anlatan Karaloğlu, şu ana kadar 410 kilometresi tamamlanan yolların da faaliyete geçmesiyle sınır hattında daha güçlü olunacağını sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*