Haber | İstanbul'da 3.8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem çevre illerden de hissedilirken, halk ise panik yaşadı. | Haber

Haber | İstanbul’da deprem paniği! | Haber

Haber | İstanbul’da deprem paniği! | Haber

Kandili Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da bugün saat 11:17 civarında, merkez üssü Büyükçekmece olan 3.8 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem Büyükçekmece’nin 3.5 kilometre doğusunda gerçekleşti.
Deprem, sosyal medyada patladı

Deprem, asıl sosyal paylaşım sitelerini salladı. Depremi hisedenler anında sosyal medyadan haberi paylaştı.

KANDİLLİ’DEN RAHATLATAN AÇIKLAMA!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal İzleme Merkez Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, Büyükçekmece’de meydana gelen depremin, beklenen İstanbul depremini tetiklemesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Kalafat, “Depremin meydana geldiği yerde bilinen, haritalanmış önemli büyüklükte deprem üretecek herhangi bir fay yok. Vatandaşlarımız o konuda endişe etmesinler” dedi.

Prof. Dr. Doğan Kalafat, Büyükçekmece’de meydana gelen 3,8 büyüklüğündeki depremin ardından Kandilli Rasathanesi önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yerel saatle 11.17’de, büyüklüğü 3.8 olan hafif şiddette bir deprem meydana geldiğini hatırlatan Kalafat, “Depremin dış merkezi bizim için de enteresan yerdi. Büyükçekmece Gölü’nün kuzey doğusunda, karadaydı. Dolayısıyla özellikle Büyükçekmece ve civarında kuvvetlice hissedildi. İstanbul’un belli yerlerinde yer yer de bazı vatandaşlarımız tarafından da hissedildi. Şu an için endişe edilecek bir şey yok. Depremin meydana geldiği yerde bilinen, haritalanmış önemli büyüklükte deprem üretecek herhangi bir fay yok. Vatandaşlarımız o konuda endişe etmesinler. Zaman zaman bu tür kara içindeki faylar hafif şiddette bu tür aktivitelere çok sık olmasa da neden olabiliyorlar. Endişe edecek hiçbir şey yok. Lokal bir kırılma diye tahmin edebiliriz” diye konuştu.
“Büyükçekmece’de meydana gelen deprem, beklenen İstanbul depremini tetikler mi?” sorusu üzerine ise Kalafat, “Bu kesinlikle söz konusu değil. Bu deprem küçük, tali bir kırıktır. Bildiğiniz gibi Kuzey Anadolu fayının ana segmenti Marmara Denizi’nin içinden geçiyor. Dolayısıyla hızlıca bir çözümleme yaptık ve şu anda endişe edecek hiçbir şey yok. Büyükçekmece civarında hissedilen şiddet değeri 4.0’tür ama genel olarak İstanbul’da hissedilen şiddet değeri 3.0’tür. Yani bazı hassas vatandaşlarımız hissetmiştir” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*