Haber | İstanbul'da yapılacak küresel sağlık merkezi tamamlandığında Türkiye'ye tıp alanında Nobel ödülü kazandıracak proje dudak uçuklatıyor. | Haber

Haber | İstanbul’da 2 milyar dolarlık dev proje! | Haber

Haber | İstanbul’da 2 milyar dolarlık dev proje! | Haber

Avrupa yakasında Başakşehir ilçesindeki Resneli Çiftliği’nde inşa edilecek Bio İstanbul, üçüncü basamak sağlık hizmeti veren ve bölgenin lideri olacak çocuk hastanesi ile Türkiye’nin ve bölgenin ilk biomedikal bilim parkına sahip olacak.

25 bin m2’lik bir alanda teknoloji ve araştırma vadisi olarak kurulacak Bio İstanbul, tıp çevresine yeni keşiflerin kazandırılması için lider bilim adamları ile sistem biyolojisinden, sentetik kimyaya kadar her alanda beraber çalışma imkanı sunacak.

Sabah Gazetesi’nden Mehmet Ali Berber’in haberine göre, bölgenin biyomedikal, tıp ve ilaç sanayilerinde araştırma ve geliştirme (ar-ge) üssü olacak tarihi proje, 500 milyondan fazla kişiye de hizmet verecek.

Bio İstanbul’un en önemli özelliği kuşkusuz ilaç, tıbbi teknoloji, akademi, iletişim teknolojileri ve sağlık sektörlerinde bölgenin ve Türkiye’nin ilk ve tek ar-ge yatırımı olması. Dünyanın en büyük sağlık şirketlerini çekecek olan Bio İstanbul, örneklerinden çok daha ileri seviyede olacak.
Çok özel bir mimari ile yapılacak Bio İstanbul’un ilk etap imar planları tamamlandı. Proje için Türkiye’nin en önemli şirketleri sponsor olmak isterken, dünyaca ünlü bilişim şirketi IBM teknolojik altyapısını oluşturacak. Projenin finansal operasyonlarını New York merkezli yatırım şirketi Lyrical Partners yaparken, Bio Istanbul, BCDco, TOKİ ve Çevre Şehircilik Bakanlığı arasında 2 mily a r dolarlık bir ortak girişimle kurulacak. Bio İstanbul’da dünyanın en önemli çocuk araştırma hastanesi ve entegre araştırma geliştirme birimleriyle beraber ticaret ve konut alanları da yer alacak. 15 bin yeni konut sahibi ve 40 bin çalışanı ile de bölgenin en hızlı gelişen yaşam alanlarından biri olacak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*