Haber |İsrail kara harekatına hazırlanıyor| Haber

Haber | İsrail-Gazze gerilimi tırmanıyor. Tel Aviv’de Körfez Savaşı’ndan bu yana ilk kez roket saldırısı sebebiyle sirenler çaldı. İsrail’in Gazze sınırına asker yığması kara harekatı yapılacağı yönünde endişelere sebep oldu. | Haber

Haber | İsrail kara harekatına hazırlanıyor | Haber

Ortadoğu’da yaşanan gerginlik giderek tırmanıyor.
İsrail Başbakanı Netenyahu’nun direnişçilerin uzun menzilli füze kapasitesini felce uğrattıklarını açıklamasından yalnızca 24 saat sonra İslami Cihad tarafından fırlatılan iki Fajr füzesi Tel Aviv’in güneyine isabet etti. Saldırıda can ve mal kaybı yaşanmazken, Saddam Hüseyin’in 1991 yılındaki Scud saldırılarından bu yana ilk kez hava saldırısı sirenleri tüm şehirde yankılandı.
KARŞILIKLI TEHDİTLER
İslami Cihad Örgütü, Tel Aviv’e Fecr-5 roketi fırlattıklarını açıkladı. Örgütten yapılan açıklamada, saldırıların artarak devam edeceği belirtildi.
İsrail askeri sözcüsü Tel Aviv’e iki roket fırlatıldığını ancak kentin isabet almadığını bildirdi. Roketlerden birinin Tel Aviv açıklarında denize düştüğü kaydedildi.
Savunma Bakanı Ehud Barak, kente yönelik saldırı girişiminin bedelini ödetecekleri tehditinde bulundu.
Açıklamanın ardından bir İsrail uçağı Gazze’yi havadan bombaladı.
GAZZE’YE KARA HAREKATI ENDİŞESİ
Barak, İsrail ordusuna 30 bin yedek askere ‘göreve hazır ol’ emri verdi. Gazze sınırına da askeri yığınak yapıldı. Gelişmeler İsrail’in kara harekatına hazırlandığı yorumlarının yapılmasına neden oldu.
İsrail’in güneyinde güvenlik nedeniyle bugün okullar tatil edildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye karadan operasyon için hazır olduklarını açıkladı.
Bu arada, İsrail askerlerini taşıyan zırhlı bir aracın Gazze sınırı yakınlarında roketle vurulduğu bildirildi. İsrail basını, aracın hafif hasar gördüğünü duyurdu.
ORDU SÖZCÜSÜNDEN KÜSTAH AÇIKLAMA
İsrail Ordusu Sözcüsü Yoav Poli Mordechai de Netanyahu ve Barak’ın yaptıkları açıklamalardan “Gazze’ye kara harekatına dair yeşil ışık aldıklarını” belirterek “Askeri operasyonlarda asıl hedefimiz, güneyde yaşayan İsraillilerin can güvenliğini sağlamak” dedi.
Mordechai küstah açıklamarına bir yenisini daha ekledi ve şöyle dedi: Hamas elemanlarının yerinde olsaydım kendime yer altında sığınak arardım
MEMURLARININ İZİNLERİ İPTAL EDİLDİ
İsrail Dışişleri Bakanlığı, dünyanın her yerindeki bakanlığa bağlı memurların izinlerini iptal ettiğini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Gazze konusuyla ilgili çalışmalar için dünyanın her yerindeki memurlarının izinlerinin iptal edildiği belirtildi.
Açıklamada, ayrıca memurların çalışma süresinin 24 saat olduğu ifade edildi.
Öte yandan İsrail polisinin ülke genelinde, asker kaçırma ve patlamalara karşı tedbir amacıyla olağanüstü hal uygulamasına gittiği kaydedildi.
İSRAİL’İ KORKUTAN GELİŞME
Dün akşam da bir ilk yaşandı. Tel Aviv, ilk kez Gazze şeridinden atılan roketlerle vuruldu. Yani bu, Hamas’ın elinde tüm ambargoya karşın 80 kilometre mesafeli roketler bulunduğu anlamına geliyor.

Öte yandan Gazze tarafında yaşanan gelişmeler de şöyle:
-Gazze’deki okullar bir süreliğine tatil.
-Gazze’deki Filistin Hükümeti ve BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), İsrail’in Gazze saldırıları nedeniyle tüm eğitim kurumlarını kapattığını duyurdu.
-Filistin Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ”Son gelişmeler, İsrail’in Filistin halkına düşmanca tutumu ve devam eden saldırıları sebebiyle bir süre için eğitime ara verme ve okulları kapatma kararı aldık” ifadeleri yer aldı.
300 NOKTAYI VURDU: 20 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ
İsrail Savunma Kuvvetleri, ‘operasyonlar’ın başladığı günden bu yana İsrail ordusunun Gazze’de 300 noktayı vurduğunu bildirdi.
Saldırılarda aralarında Hamas’ın askeri lideri Ahmet el-Caberi’nin de bulunduğu 20 Filistinli hayatını kaybetti, 91 kişi de yaralandı.
Dün ise Gazze’den fırlatılan roketler de 3 İsraillinin ölümüne yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.