Haber |Evren’in verdiği yanıt salondakileri güldürdü!| Haber

Haber |12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili yargılanan dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in mahkemede verdiği cevap salondakileri güldürdü.| Haber

Haber | Evren’in verdiği yanıt salondakileri güldürdü! | Haber

12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın 11. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.
Av. Aydın Erdoğan, sanık Evren’e açık sözlü insan olup olmadığını sordu. Evren ise hayır anlamında sağa sola kafasını salladı. Bu davranış duruşma salonunda gülüşmelere yol açtı, ardından Evren de güldü. “6 Haziran 2011 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine detaylı ifade vermişsiniz, hatırlıyor musunuz?” sorusuna ise Evren, ‘hatırlamıyorum’ anlamında yüz hareketi yaptı. Av. Erdoğan da hafızasının yerinde olduğunu, biraz düşünmesi halinde hatırlayacağını kaydetti.
“N’tekim sözünü siz seversiniz” diyen Erdoğan, “Bana pasaport vermediniz, verseydiniz yurt dışına gidip avukat değil hoca olurdum. İyi ki vermemişsiniz yoksa tarihin bu güzelliğini yaşayamazdım.” ifadelerini kullandı. Bu sözler salonda gülüşmelere yol açtı.
Avukat Öztürk Türkdoğan, kendisinin İnsan Hakları Derneği Başkanı ve Ahmet Türk’ün müvekkili olduğunu söyledi. Kürtçenin neden yasaklandığını soran Türkdoğan, Evren’den susmasının bu aşamada bir anlamı olmadığını belirterek, bildiklerini söylemesini ve gelecek kuşakların bunları öğrenmesini ifade etti. Dünyada bütün darbecilerin yargılandığını hatırlatan Türkdoğan, mahkemenin de Evren’e hak ettiği cezayı vereceğini vurguladı.
Evren’den Kürt sorununda uyguladığı şiddet ve asimilasyonun nelere mal olduğunu bir kez daha düşünmesini isteyen Türkdoğan, zorunlu din dersini neden koyduğunu sordu. Gözaltında kaybolanları da soran Türkdoğan, halen bu insanların cesetlerine ulaşılamadığını belirterek “Berfo ananın sorularını soruyorum ‘Cemil Kırbayır nerede? Sana hakkımı helal etmiyorum. İki elim yakanızda?’ Berfo anadan özür dileyecek misiniz? Tarih önünde adınız darbeci olarak kalacak. Bu bir ihtilal değildir.” şeklinde konuştu.
Remzi Çayır da mahkeme heyeti üzerinden Evren’e bir soru yöneltti. Evren’in cezaevine gelerek “Bunları yatırın gereğini yapın” dediğini aktaran Çayır, başka vakitlerde de Evren’in cezaevine geldiğini belirterek, işkencelerden sorumlu olduğunu ifade etti. Bu sözler zapta geçirildi. Duruşmaya öğle arası verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.