Haber |Esed’le ilgili ilginç iddia: Tutuklanacak| Haber

Haber  |Esed’le ilgili ilginç iddia: Tutuklanacak|   Haber

haber

haber

İdlip kentini terk ederek Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ne yerleşen hakim Halit El Şahabeddin, burada açtığı ofiste çalışmalarına başladı. Hür Suriye Meclisi adına bazı kararlar alındığını ve Suriye’deki iç savaşla ilgili belge topladıklarını belirten Şahabeddin, “Esed ve yönetimi insanlık suçu işliyor ve işlemeye de devam ediyor. Pilotları, general ve subayları da dahil tamamı hakkında dava açarak mahkum edeceğiz” dedi.

Hür Suriye Meclisi’nin 9 Eylül 2012’de kurulduğunu ve zaman kaybetmeden çalışmalara başladıklarını ifade eden Halit El Şahabeddin, Suriye’de işlenen insanlık suçuna ortak olan herkesin de cezalandırılacağını kaydetti. Halep ve İdlip kentlerinde inceleme yaparak gerekli belgelerin fotoğrafları ile elde edildiğini kaydeden Şahabeddin, “İnceleme ve araştırmalarımızda uçaklarla insanların öldürüldüğünü belirledik. 38 pilot general ve diğer subayların isimlerini tespit ettik. Hazırlıklarımız tamamlanınca dava açılacak ve gerekli cezaya çarptırılacaklardır” diye konuştu.

Sanıkların dava aşamasında avukat aracılığı ile kendilerini savunmalarına fırsat verileceğini belirten Şahabeddin, Hür Suriye Meclisi olarak insanlık suçunu işlediklerini gerekçesi ile Esed ve yönetimindeki herkesin mal varlığına el konulacağını vurguladı.

Sanıkların Suriye kanunlarına uygun olarak yargılanarak cezalandırılacağını ifade eden Şahabeddin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Suriye halkına zarar veren, öldüren, yetim bırakan halkın perişan olmasına neden olan herkes hak ettiği cezayı alacaktır. Yargılama tamamen adil olacaktır. Hatta başka ülkelerden isteyen heyetlerin mahkemeyi izlemesi sağlanacaktır. Suçlu ve suçsuzu ayıracağız. Kurulacak mahkeme Suriye’de görev yapacak ve adil davranacaktır. Başta Beşar Esad olmak üzere 150 kişi hakkında gıyabi tutuklama kararı da alınacaktır. Mahkememiz olayların başladığı 15 Mart 2012’den bu yana geçerli olacaktır. Mahkemede, Müslüman olmayanların da ölümlerinden sorumlu olacaklar. Hür Suriye Meclisi olarak herkesin hakkını ve hukukunu adil şekilde sağlayacağız.”