Haber | Erzurum'a iniş yapan Ermenistan yolcu uçağında arama yapılıyor. Uçak, Suriye'nin Halep şehrine gidiyordu. Uçakta insani yardım malzemeleri ve ilaç bulunduğu öğrenildi. | Haber

Haber | Ermenistan uçağı Erzurum’a indirildi | Haber

Haber | Ermenistan uçağı Erzurum’a indirildi  | Haber

Ermenistan’a ait bir uçak arama yapılmak için Erzurum’daki havalimanına indi. Bu bilgiyi doğrulayan Erzurum Valiliği’nden alınan bilgiye göre uçağın kargo bölümünde aramaya devam ediliyor.
Haber7.com’un edindiği bilgiye göre, Ermenistan’ın Suriye’ye yapılacak yardımlar konusunda Türkiye’nin onayının alınması gerekiyor. Buna göre Ermenistan uçağı, bu onayı almak için Erzurum Havaalanı’na iniş yaptı.
DIŞİŞLERİ: RUTİN BİR UYGULAMA
Erzurum’da arama yapılan Ermenistan uçağının F-16’larla indirilmediği, Erivan’dan kalkmadan pilotların arama yapılmak üzere Türkiye’ye ineceğini bildiği açıklandı.
Türk Dışişleri yetkilileri, insani yardım amaçlı uçağın yasadışı bir malzeme taşıdığına dair her hangi bir istihbarat üzerine indirilmediğini, yapılan işlemin Türk hava sahasını kullanma izninin arama kaydıyla verilmesinden kaynaklandığını söyledi.
DAVUTOĞLU’NDAN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada uçağın Erzurum’a teknik bir iniş yaptığını dile getirdi.
ERMENİSTAN’DAN İLK TEPKİ
AFP’nin haberine göre Ermenistan, uçağın indirilmesinin “önceden planlandığını” açıkladı.
Geçtiğimiz hafta Moskova-Şam seferini yapan Suriye yolcu uçağı “sivil olmayan kargo” taşıdığı gerekçesiyle Türk F-16 savaş uçakları tarafından zorla Esenboğa Havalimanı’na indirilmişti.
YILDIRIM: TEKNİK İNİŞ YAPTI
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ”Ermenistan’dan kalkan bir uçak Erzurum’a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek, pilotun kendi rızasıyla arzusuyla iniş talebinde bulunmasıdır. Olay budur” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*