Haber | Darbecilerinin dudak uçuklatan serveti | Haber

Haber  | Darbecilerinin dudak uçuklatan serveti |   Haber

haber

haber

Kenan Evren’in damatlarının 22 arsa, 44 apartman, 1 rezidansı; Tahsin Şahinkaya’nın oğlu ve damadının 90 villa, apartman, fabrika arsası ve 3 iş binası var Sedat Celasun’un gelininin 224 dairesi; Nurettin Ersin’in yakınlarının iki sitesi, 4 apartmanı, 29 villası; Nejat Tümer’in gelininin 750 bin lirası bulunuyor…
12 Eylül askeri darbesinin mimarı Milli Güvenlik Konseyi’nin (MGK) üyeleri ve birinci dereceden yakınlarının mal varlıkları dikkat çekti.
Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun talebiyle Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) hazırlattığı raporda 12 Eylül Davası’nın sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya başta olmak üzere darbecilerin ve yakınlarının müthiş bir servete sahip oldukları ortaya çıktı. Raporda, Evren’in damadının Şişli’deki rezidansı ve 41 bloktan oluşan sitesi dikkat çekerken MGK üyesi Nurettin Ersin’in oğlu Oktay Ersin’in oğlunun Bodrum’da 29 Blok, 169 bağımsız bölümden oluşan binaları olduğu vurgulandı.
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen raporda MGK üyeleri ile bunların birinci derece yakınları, kardeşleri, torunları ve birinci derece kayın hısımlarının mal varlıklarına ilişkin 1997 başı ile 24 Eylül 2012 arasındaki miraslarının istatistikleri yer aldı. 1977 ile 2012 arasındaki miraslarının araştırılması istenmişti ancak MASAK’ın mahkemeye gönderdiği rapor 15 yıllık süreyi kapsıyor.
İşte kalem kalem paşaların serveti:
NEJAT TÜMER
– Gelinine ait, İstanbul- Etiler’de bir bankada 543.049, 126.401, 81.522 lira para.
NURETTİN ERSİN
– Oğlu Oktay Ersin üzerine, Ankara – Çankaya’da kargir apartman, Bodrum Gökçebel’de 29 blok, 169 bağımsız bölümden oluşan binalar ile Bodrum Karakaya’da avlulu kargir ev.
– Kızı Yıldız Ülgenalp’in üzerine Ankara Çankaya’da 2 kargir apartman, Bodrum Gökçebel’de bahçeli 29 blok 169 bağımsız bölümden oluşan binalar.
– Gelini Gülten Jülide Ersin’in Ankara- Yenimahalle -Çayyolu’nda 14 bloktan oluşan kargir apartman.
– Eski gelinleri üzerinde, İstanbul- Beşiktaş- Bebek’te 4 katlı 13 meskenli, bahçeli, kargir apartman, İstanbul- Beyoğlu’nda 6 katlı, 9 daireli kargir apartman.
– Eski gelinine ait, İstanbul- Etiler’de bir bankada 300.000, 165.000, 140.024 ve 156.000 lira para.
KENAN EVREN
– Damadı Maksut Süleyman Göksu’ya ait, Ankara Çankaya’da 3 adet A.B.C. nolu betonarme kargir bina ve müşterekleri.
– Damadı Maksut Süleyman Göksu’ya ait, Erzurum Aziziye’de 1 adet, Ankara Gölbaşı İncek’te imarlı 4 adet, Hatay Belen Karapelit’te 10 adet, İskenderun’da 7 adet, Marmaris Turunç’ta 1 arsa.
– Damadı Erkan Gürvit’e ait, İstanbul Sarıyer’de 41 bloklu kargir apartman ve arsa ile İstanbul Şişli’de 1 rezidans.
TAHSİN ŞAHİNKAYA
– Oğlu Serdar Şahinkaya’nın üzerine İstanbul Kadıköy’de daire
– Damadı Mustafa Cemil Kartal’a ait Kocaeli Gebze’de kereste fabrikası olan tarla, Yalova- Çiftlikköy’de 90 adet betonarme dubleks blok bina ile üç adet betonarme tek katlı işyeri, kafeterya ve 1 arsa.
SEDAT CELASUN
– Eski gelini Füsun Celasun’a ait, Ankara- Çankaya’da 224 daireli, 5 katlı, 28 bloktan oluşan kargir apartman.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*