Haber |Başbakan Erdoğan’dan İsrail’e mesaj| Haber

Haber |Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile onurlarına verilen akşam yemeğine katılan Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada İsrail’e, BM’de alınan kararı hatırlatarak “Kendine gel” diye seslendi. | Haber

Haber  |Başbakan Erdoğan’dan İsrail’e mesaj|   Haber

haber
haber

Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.
Başbakanlık Merkez Bina’da basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.

Erdoğan, Abbas’ı, Başbakanlık Binası’nın merdivenlerinde karşıladı.

Başbakan Erdoğan ve Abbas, tokalaşırken basın mensuplarına poz verdi.

Erdoğan ve Abbas, görüşmenin ardından, Filistin’in BM’de gözlemci üye ülke olması dolayısıyla Filistin’in Ankara Büyükelçiliği tarafından Swiss Otel’de onurlarına verilecek akşam yemeğine katılmak üzere birlikte Başbakanlık Merkez Bina’dan ayrıldı.
ERDOĞAN’DAN İSRAİL VE FİLİSTİN’E MESAJLAR
Yemekte konuşan Başbakan Erdoğan, “1967 içerisinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti kurulmalıdır. Arka arkaya iki oylama önemlidir. İlk oylamada 138 oylamayla Filistin’i gözlemci devlet olarak kabul etti. Ardından Çok önemli, tarihi karar… Bu ne demektir biliyor musunuz? ‘Ey İsrail kendine gel.’ İsrail demiş ki; ‘Ben bunu kabul etmiyorum’. Kabul etsen ne yazar etmesen ne yazar. Bundan sonraki değerlendirme çok daha farklı olacak. Neden ? Çünkü BM’nin almış olduğu bu karar farklı yerlerdeki yaptırımları da şimdi farklı bir şekilde değerlendirmeyi gündeme getirecektir” dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:
“İsrail buna rağmen yerleşim yerlerini genişletmeye yönelik karar aldı. Bu, BM’de alınan kararın İsrail tarafınfan doğru anlaşılmadığını gösteriyor. 11 milyon Filistin’i o topraklarda yaşamaktan mahrum bırakanlar bir gün hesabını verecekler. Türk milleti daima yanınızda olacaktır. İşgale ve zulme son verilmesi, Filistin devletinin güçlendirilmesi için sarfettiğiniz çabaları destekliyoruz. O toprakları hastalıklı bir ur gibi saran İsrail politikası karşısındayız. Gazze’ye yönelik insanlık dışı ablukanın kaldırılması için yanınızdayız. Filistin kalkınması ve refahı için yaptığımız yardımlara devam edeceğiz. En doğal hakkı olan parayı dahi bloke ediyor İsrail. Bazı ülkeler verdiği sözler de yerine getirilmiyor. Finsanmanla terbiye metodur bu. Biz inanıyoruz ki Allah’ın yardımı yakındır. Ama biz inanıyoruz ki Filistin’de bölünmüşlük görmek istemiyoruz, nifak görmek istemiyoruz. Bu ayrılığı isteyen başta İsrail’dir. Bu oyuna gelmemelidir. Filistinli kardeşlerimizin de BM’nin mesajını aldıklarına inanıyorum. Bundan sonra bu kardeşlerimiz ele ele omuz omuza mücadelelerini sürdüreceklerine inanıyorum. Bundan sonra birlik beraberliklerini güçlendirirlerse daha büyük başarılar sağlayacaklarına eminim. Tüm Ortadoğu’daki barışın anahtarı olarak görüyorum bunu. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.