Haber |Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, D-8 toplantısının ardından İslamabad'dan dönerken gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Terörle mücadele konusuna değinen Erdoğan "Silahlar bırakılırsa başka ülkelere gitme olabilir" dedi.| Haber

Haber |Başbakan Erdoğan: Gazze’ye ansızın gidebilirim| Haber

Haber | Başbakan Erdoğan: Gazze’ye ansızın gidebilirim | Haber

Kanal 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı’nın da aralarında bulunduğu televizyon temsilcileriyle uçakta sohbet toplantısı yapan Erdoğan Gazze’den Başkanık sistemi tartışmalarına kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.
Pakistan ve Endonezya D-8 adına Suriye’ye gidecek
Başbakan erdoğan, Suriye konusunda d-8 ülkeleri adına Pakistan ve Endonezya’nın calışma yapacagını açıkladı. Erdoğan, ” her iki ülkenin dışişleri bakanları 15 gün icinde Suriye’ye gidecek ve Esatla görüşecekler.. Türkiye’deki kampları inceleyecekler” dedi.
“İran Suriye’yi inanmadan savunuyor”
Başbakan Erdoğan, İran’in Suriye’ye destegi konusunda, ” İran suriyeyi kararlı bir sekilde savunmaktan cok inanmadan savunuyor. Beşarin yanında konuşlanmış durumda geri adim atmıyor.”dedi.
“Ansızın Gazze’ye gidebilirim”
Başbakan Erdoğan, İsrail ile Hamas arasında ilan edilen ateşkesle ilgili süreci anlattı. Erdoğan, bu süreçten etki politikayı Türkiye, Mısır ve Katar’ın yürüttüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan,” ateşkes görüşmeleri Mısır öncülüğünde yürütülsün diye kararlaştırdık. Halid Meşal’in de devreye alınması ile 4lü ayak oluştu. Ateşkesin bir an önce başlaması gayretindeydik. Clinton’un İsrail’e gelişine kadar bir adım atılamadı. Mısır ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi. Sadece ateşkese yönelik sinyaller geldi.” dedi.
Başbakan Erdoğan Gazze’ye ne zaman gideceğinin sorulması üzerine, “tarihler açklanmaz” dedi. Bu yöndeki ısrarlı sorular üzerine de “Gazze’ye ansızın gidebilirim” şeklinde konuştu.
“Reklam filminde ben oynamadım”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD başkanı Obama’nın 2. Kez başkanlığı döneminde dünyanın kendisinden adil bir yönetim ve yaklaşım beklediğini kaydederek, ilginç bir göndermede bulundu:
“Obama’nın kazanmamalı için reklam filminde ben oynamadım oynayan kim? Netenyahu oynadı.”
Başbakan Erdoğan, ateşkesle ilgili olarak da, ” temennimiz İsrail’in ateşkese uymalıdır. İsrail bozmadılar Hamas’ın ateşkesi bozacağına inanmıyorum. ” dedi.
Türkiye’nin her zaman Gazzelilerin yanında olduğunu söyleyen Erdoğan, ” 150 yataklı bir hastane yapıyoruz. Önümüzdeki tarihlerde açılacak. İnşallah İsrail bu hastaneyi bombalamaz” seklinde konuştu.
‘Adam gibi ölelim’ sözü
Başbakan Erdoğan Gazze’ye destek için söylediği “öleceksek adam gibi ölelim” sözünün ne anlama geldiğinin sorulması üzerine, ” hayat şöyle böyle geçiyor. Önemli olan bir davanın mücadelesini vererek ölebilmek” dedi.
Patriotlar ve Rusya tepkisi
Türkiyenin Nato’dan talep ettigi patriotlar konusunda Rusya’nın açıklamalarını eleştiren başbakan Erdoğan, ” Rusya’nın yaptığı açıklamaları çok yanlış buluyorum. Kendisiyle alakası olmayan Türkiye’nin iç meselesini kendi meselesi gibi gösterme yaklaşımı yanlış. Mesele füzelerin savunma amaçlı yerleştirilmesi olayı. ” dedi.
Sorun petrol
Başbakan Erdoğan Irak yükselen tansiyonlar ilgili sorular üzerine şunları söyledi:
“Merkezi yönetimle kuzey Irak yönetimi arasındaki süreç endişe vericidir. Bu çatışmanın arkasında petrol paylaşımı yatıyor dediğim için Maliki rahatsız olmuş. Irak merkezi yönetiminin zihniyeti ile anlaşmada sıkıntımız var”
Çözüm silahların bırakılması
Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin sona ermesinde Öcalan’ın da rolünün olduğu ve muhtemel bir ateşkes için devreye gireceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine, “Silahların susturulması çözüm değil silahın bırakılması lazım. Silah teroristin elinde duruyorsa bu çözüm değildir. Vakti saati geldiğinde silahlar yeniden patlayabilir. Biz farklı ülkelere gidebiliriz derlerse olabilir. Örgütün önemli bir kısmı kandil ve mahmurda bulunuyor. Bunlar farklı ülkelere gitmek isterse gidebilir” dedi.
Açlık grevlerini kim sonlandırdı?
Başbakan Erdoğan açlık grevlerini Öcalan’ın talimatıyla sonlandırıldığı tartışmalarının sorulması üzerine de şunları söyledi:
“Hükümet el atmıyor diyorlardı. çözüme ulaşılıca da İmralı’nın sözüyle yaptı diyorlar. Önemli olan üzüm yemek. Çözüm bulmak, çözüm üretmek.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*