Haber |Babacan’dan SPK yöneticilerine son dakika golü! | Haber

Haber  |Babacan’dan SPK yöneticilerine son dakika golü! |   Haber

haber

haber

GECE YARISI OPERASYONUNDA KENDİ HAZIRLADIKLARI YASAYLA GÖREVDEN ALINDILAR
Sermaye piyasalarında radikal değişiklikler yapan Sermaye Piyasaları Yasa Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu görüşmelerinde, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından son dakikada verilen bir önerge ile SPK yönetiminin tamamı görevden alındı. Önergeye göre, SPK Başkanı ve kurul üyeleri görev sürelerini SPK’da müşavir olarak tamamlayacak. Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı Meclis’te kabul edildi. Tasarının geçici 7. Maddesinde, Başbakan Yardımcısı Babacan’ın verdiği önergede, SPK Başkan ve üyelerinin görevlerinin kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte sona ereceğine ilişkin hükme yer verildi.
Kararı son dakikada öğrendiler
Önergede, ayrıca başkan ve üyelerin kalan görev sürelerinin sonuna kadar görev yapmak üzere kurul başkanlık müşaviri ve kadrolarına atanması ve başkan tarafından belirlenen iştişare görevlerini yürütmesi öngörüldü. Önergenin verildiği sırada, görevden alınan SPK Başkanı Vedat Akgiray ve kurul üyeleri de Babacan’ın yanındaydı. SPK Başkanı Akgiray’ın ve kurul üyelerinin görevden alındıklarını ise son dakika öğrendikleri bildirildi. Önergenin kurul üyeleri içinde sürpriz olduğu ifade edildi. Önergeyle, SPK başkan ve kurul üyeleri, yine hazırladıkları tasarı ile görevden alınmış oldu. İMKB eski yönetimini de yaklaşık bir yıl önce, kararname ile görevden alınmıştı.
Yatırımcı hakları korunacak
Yeni yasa, “Güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil, rekabetçi bir ortamda işleyiş ve gelişmenin sağlanması, yatırımcıların haklarının korunması için sermaye piyasasının düzenlenmesini, denetlenmesini” amaçlıyor.