Haber |2B arazilerinde son 10 gün. Bir çok 2B arazisi hak sahibi başvuruda bulunup yasal sürece dahil olurken, hata sonucu isimleri kadastroda bulunmayanların ise durumu kritik. Süre bitiminde mevcut araziden çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Peki bu durumdaki hak sahipleri ne yapacak.... | Haber

Haber | 2B’de başvuru yapamayanlar ne yapacak? | Haber

Haber | 2B’de başvuru yapamayanlar ne yapacak? | Haber

Geçtiğimiz Nisan ayında yasalaşan ve kamuoyunda “2B Yasası” olarak bilinen “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun” çerçevesinde 2B statüsündeki araziler üzerinde bulunan hak sahiplerine tanınan 6 aylık süre bu ayın sonunda doluyor.

Her ne kadar 10 günlük bir süre kalmış gibi görünsede hesaba Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi resmi tatillerde eklenince aslında sacede 5 günlük iş günü kaldığı görünüyor…

6 aylık başvuru süresinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı rakamlara göre 450 bin kullanıcıdan bugüne kadar yaklaşık 300 bininin kişi başvuruda bulundu. 150 bin kişi ise halen başvuru yapmış gözükmüyor…

Başvuruların yüzde 85’inin 14 ilde yoğunlaştığı belirtilirken, bu illerin İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Ankara, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, Adana, Mersin, Bursa, Samsun, Afyonkarahisar ve Zonguldak olduğu kaydedildi.

Başvuruda bulunmayan 150 bin kişi içinde, gerçekte işgalci olduğu halde kadastro çalışmalarında hata sonucu adları yazılmayan bir hayli önemli mağdur topluluğu bulunuyor. Bunların içinde itiraz edip davaları kadastro mahkemelerinde devam edenler bulunurken, itiraz etmeyip davada açmayanlar ise hak kaybı ile karşı karşıyalar.

Peki bu durumda olanların durumu ne olacak ?
Defterdarlık yada Mal Müdürlüklerine 2B müracatını sadece Yasal hak sahipleri ve 2B kadastrosu ile işgalci olarak belirlenen hak sahipleri yapabiliyor. Müracat yapabilen hak sahiplerinin dışında kalanlar ise başvuru yapamıyor. Çünkü kabul edilmiyor.
Ekim ayının bitmesi ile birlikte işgalciler için başvuru süresi bitmiş olacak ve artık yeni bir süre verilmeyeceginden başvuru yapmamış olanlar haklarını kaybetmiş ve işgalci durumuna düşecekler. Bu durumda kendilerinden ecrimisil istenebilecek ve işgal ettikleri arazilerden çıkarılabilecekler.

Hak kaybı yaşamak istemeyenlere kısıtlı süreyi iyi değerlendirmeleri ve başvuru ve dava haklarını kullanmalarını tavsiye eden Haber7 Emlak Yazarı Hatice Kolçak, Kadastro calışmasında adları işgalci olarak tespit edilmeyen ancak gerçekte 2B arazisi işgalcisi olanlar her ne kadar mal müdürlüğü taleplerini kabul etmesede, Bakanlık tarafından belirlenen 2000 TL lik harcı ilgili bankalara ödeyip başvuru dilekçelerini vermelerini ve kadastro mahkemelerinde dava açmalarını öneriyor.

Ancak, açılan davada Kadastro Mahkemesi keşif yapıp tanıkları dinler ve işgali haklı bulursa kadastro tutanağındaki yanlışlık düzeltilebiliyor. Aksi takdirde mülk sahibi hiç bir şekilde hak talep edemiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*