Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GÜNEŞ ENERJİSİ” OTOMOBİLİ

GÜNEŞ ENERJİSİ” OTOMOBİLİ

Volkswagen firması VW-Passat modelinde, bilinen tavan bagajı yerine, düz, mavi, mavi ışıl­dayan yeni bir bagaj yerleştirdi: Bir mini güneş enerjisi jeneratörü. Jeneratör, dinamoya doğru­dan doğruya bağlı olup, aküdeki yükü kendi üze­rine alır. Sonuç: 15.000 kilometrede (yaklaşık bir yıllık kullanım) yüzde 5 benzin tasarrufu.

İlk bakışta bu rakam, bugünkü kriterlere gö­re önemli görünmüyor. Çünkü, 160 Wattlik gü­neş enerjisi üretimi verimli değildir. Fakat 60 li yılların ikinci yarısında, benzin fiyatları giderek yükselip, güneş enerjisi toplayıcılarının fiyatları

—  şimdiye kadar olduğu gibi — düştükçe bu du­rum değişecektir.

Ülkemizde olduğu gibi, sıcak yerlerde, söz konusu güneş enerjisi jeneratörü, otomobildeki Mima aygıtını çalıştırmakta da kullanılabilir. Bu, ¡gerçekten etkili bir yol olur; zira güneş ülkele­rinde daha çok “Güneşli Gün” vardır.

Deneme modelinde, güneş enerjisi toplayıcı- sı tavan bagajı (ki en uygunu buydu) olarak yerleştirildi. 2 yıl içinde seri üretime geçmesi [gereken modelde toplayıcı, tavanla bütünleşti­rilerek, arabanın şekline uygun duruma getiri­lecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Vinç Hizmetleri

Yoğun çalışma saatleri yorucu iş temposunda vakitten tasarruf etmek istemez misin?TT Vinç olarak kiralık platform ...