Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GÜMÜŞBALIĞI

Familya: Gümüşbalığıgiller (Atherinidea)
Yaşadığı Yerler: Atlantik, Akdeniz, Karadeniz Marmarada ve tatlı sularda yaşayan türleri vardır.

Özellikleri: Hamsi iriliğinde, gümüş renkli, iri gözlü, eti lezzetli bir balık.

Çeşitleri: 150 kadar türü vardır. Gümüşbalığı(A.prestoyter), Çamuka (A.hepsetus), Kaliforniya gümüşbalığı (Atherinopsis californiensis), Dere Gümüşbalığı (Labidesthes sicculus) en bilinen çeşitleridir.

10-15 cm boyunda, tropik ve ılıman denizlerin kumluk ve çakıllı kıyılarında sürüler halinde yaşayan, beyaz gümüş renkli, kemikli bir balık. İnce uzun vücudu yuvarlak pullarla örtülüdür. İri gözlü ve iki sırt yüzgeçlidir. Vücudunun yanlarında gümüş renginde belirgin şeritler bulunur. Eti çok lezzetlidir. Her mevsimde avlanırsa da, Mart ve Nisan en lezzetli olduğu aylardır. Özel ağlar ve kerne ile tutulur. Eti levrek avında olta yemi olarak da kullanılır. Balık yavruları ve plankton denen küçük canlılarla beslenir. Mart başından Nisan sonuna kadar yumurtlar. Tatlı sularda yaşıyan çeşitleri süs balığı olarak kullanılır. Aşağı Kaliforniya sahillerinde yaşayan (leuresthes tenius) gümüşbalığı her dolunay ve yeni ayın mehtaplı yaz gecelerinde, gelgit olayında suların kabarmasıyla kumsal sahillere sokulur. Dişiler ıslak kumlara çıkarak göğüs yüzgeçlerine kadar kuma gömü­lür ve yumurtlarlar. Erkekler de yumurtalar üzerine sıvılarını dökerek yumurtaları döllerler. Yumurtlama işleminden sonra balıklar sıçramalarla dalgalara ulaşır
ve denize dönerler. Yumurtalar iki hafta sonra suların yükselmesine (med) kadar kumda kalarak gelişimlerini
tamamlar. Suların ikinci yükselmesinde yumurtalar suya kapıldıktan bir-iki dakika sonra açılır, yavrular
dalgalarla denize sürüklenir.

Hemen yüzerek beslenmeye başlarlar. Bu balık çeşidinin ayın hareketlerini nasıl anlayıp, üremelerini ayarladıkları
bugün henüz bilinmemektedir. Merak konusu olarak üzerinde durulmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.