GÜLLE

Atletizmde bir spor dalı. Bu sporla uğraşanların mümkün olduğu kadar ileri atmaya çalıştıkları madeni küre ile yapılan bir yarışmadır. Yüzlerce yıl önce Fransa İngiltere, İskoç ve İrlanda’da 6,5 kg. ağırlığında kaldırım taşı şeklindeki ağırlığın atılması ile başlanmıştır

Eski olimpiyatlarda gülle yerine taş ve metal parçalan ile atış yapılırdı. Gülle atma 1850 yılından itibaren İngiliz Deniz Harp Okullarına spor olarak girdi. 1860 yılında kuralları tesbit edildi, üniversiteler arasında 1865 de yapılan müsabakalarda kesin şeklini aldı.Pirinçten veya demirden yapılan güllelerin ağırlıkları erkekler için 7,257 kg. kadınlar için ise 4 kg’dır. İlk önceleri kenarları 2,134 m. olan bir kare içinden atılan gülle sonra çapı 2,135 m. olan bir daireden atılmaya başlandı. Türkiye’ye 1903 yılında kurulan Beşiktaş jimnastik kulübünde atılmaya başlanması ile girdi.

Bu spor dalında başarılı olmak için çevik, hareketli,atletik bir yapıya sahip olmak gerekir. Bilek hareketi,kalçalar üzerinde gövdeyi her iki yönde döndürme, kasların kuvveti, atiklik bu sporun esasını teşkil etmektedir.

Gülle Olimpiyat rekoru, erkeklerde, 21,35 m. ile Wladimir Kisseljov’a (S.S.C.B.),Kadınlararası olimpiat rekoru ise, 22,41 m. ile Jilona Slupianek (D.D.R.) aittir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

bool(false)