Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GÜÇ

Enerji, iş yapabilme kabiliyeti kapasitesi,güç ise belli bir işi yapmanın hızıdır. Birim zamanda yapılan iş miktarı şeklinde de tarif edilebilir. Birimi Erg/sn veya Newton, metre/saniye = Joule/sn (J/sn) dir. Yaygın olan güç birimleri ise, Watt(W) ve Beygir Gücü (Buhar Beygiri, BG,BB,PS,CV) dür. Güç ile ilgili şu
Güç=İş/zaman=KuwetxHız
1 W= 1 J/sn=107 Erg/sn
1 BG = 736 W
1 HP = 1 İngiliz Beygir Gücü = 746 W

Elektrikte güç, akım ve gerilim (voltaj) çarpımından ibarettir. Bir doğru akım devresinden geçen akım amper, gerilim de volt cinsinden ölçüldüğünde, bunların çarpımıyla elde edilen güç, watt olarak çıkar. 1000 Watta eşit olan kilowatt ise daha sık kullanılan bir birimdir.
P=I.V=I2.R
Değişken (alternatif) akım devrelerinde güç hesabı ise farklıdır. Akım ve gerilim değerleri her an değişeceğinden, güç değeri de değişecektir. Bu yüzden güç faktörü denilen katsayı yardımıyla bu tip devrelerde güç hesabı yapılır. Bir fazlı değişken (alternatif) akım devresinde,I, Akım E; gerilim; F; akım ile gerilim arasındaki faz farkı jt ye bağlı güç faktörü F=cas # ise watt olarak aktif güç
P=I.V.cos t

Evlerde kullandığımız elektrik sayaçları şehir şebekesinden çektiğimiz güçle orantılı olarak dönen bir disk esasına göre çalışır, Böylece sonuç kilowatt saat (kWh,KW.saat) olarak numaratörde görünür. Enerji değerleri Kilovolt -amper-saat(KVAh) olarak da verilebilir. Bu kWh’e eşit değildir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.